Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-03-15 Muzeum pisanek
Pierwsze i jedyne w Polsce Muzeum Pisanki powstało z prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, profesor Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jerzego Jasiuka wieloletniego dyrektora Muzeum Techniki w Warszawie.
Ofiarowali oni w 2004 r. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu zebraną w ciągu 35 lat, liczącą ok. 1500 eksponatów, kolekcję pisanek. Pochodzą one z różnych regionów Polski, a także z wielu krajów całego świata, nie tylko Europy, lecz również z Azji, Afryki, Ameryki i Australii.
Fot. Archiwum własne
W muzeum znajdują się ozdobione jaja kurze, gęsie, perlicze oraz bardziej egzotyczne, jak np. jaja strusie, emu, pingwinów czy mew. Są tu również miniaturowe jajeczka afrykańskiej zięby czy kolibra.
Kolekcja z roku na rok się rozrasta. Liczy już ponad 1600 pisanek.
Fot. Archiwum własne
Są wykonane różnymi technikami:
- batikową (pisane woskiem),
- grawerowane czyli wydrapywanie przeróżnych motywów ostrym narzędziem na pomalowanych jajkach np. motywy kwiatowe lub geometryczne
- aplikacyjną – oklejanie wydmuszek kolorowym, błyszczącym papierem, koralikami świecidełkami, sitowiem i przędą, jak również ziarnami ryżu, gryki i nasionami ogórków.
Fot. Archwium muzeum
W muzeum obejrzymy też narzędzia pracy służące do ozdabiania jaj. Na tablicach są prezentowane ruchy ręki pisankarki oraz wszelkiego rodzaju barwniki.
Od 2005 r. ukazuje się corocznie w Ciechanowcu tomik z serii "Pisanki" autorstwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej. Tegoroczny, którego promocja odbędzie się 21 marca, jest poświęcony „Pisance aplikacyjnej”. Różnorodność aplikacji jest nieograniczona – pisze w swoim tomiku Irena Stasiewicz-Jasiukowa.
Fot. Archiwum muzeum
Nową techniką zdobienia wydmuszek jest collage czyli oklejanie jajka skrawkami skóry, tkanin, szkiełkami, znaczkami pocztowymi, niewielkimi fragmentami tekstów literackich. Niecodzienną pisankę pokazano na jednym z konkursów organizowanych przez muzeum rolnictwa, z elementami technicznymi: śrubkami, nakrętkami czy mutrami. Pomysłodawcą i wykonawcą technicznego jaja był uczeń technikum z okolic Ciechanowca.
Na międzynarodowych targach w Niemczech pokazano już nawet pisanki z działającymi zegarami. Być może dojdziemy niebawem do pisanek z internetem, łącząc tradycyjne piękno z nowoczesną użytecznością. Będziemy mieć w ręku pisankę np. z wyszukiwarką google.
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )