wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-05-27 Pokazy twórców

Już po raz 14 w kolbuszowskim skansenie odbędą się Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków. Jest to największa doroczna impreza Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. W niedzielę 6 czerwca odbędą się m.in. pokazy pracy kowalskiej, garncarskiej, zabawkarskiej, bibułkarskiej czy plecionkarskiej.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W chałupach gospodynie zaprezentują np. smażenie sera, ubijanie masła czy wykorzystanie ziół. Dodatkową atrakcją w tegorocznej prezentacji kuchni regionalnej będą nalewki.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast oprawę sceniczną zapewnią okoliczne kapele i zespoły pieśni i tańca. Nie zabraknie Kapeli Władysława Pogody oraz gościnnego występu  zespołu tanecznego i kapeli prezentującej kulturę ludową górali – zespołu „Białodunajcanie”.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


      

 

 

 

 

 

 

 

Prezentacje Twórczości Ludowej są adresowane do całych rodzin, które mogą spędzić dzień w otoczeniu zieleni i drewnianych, zabytkowych obiektów będących wytworem kultury materialnej Lasowiaków i Rzeszowiaków.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taki sposób ożywienia skansenu i jednocześnie propozycja spędzenia wolnego czasu spotyka się z życzliwym przyjęciem odbiorców - podczas Prezentacji teren skansenu odwiedza średnio ok. 5000 osób.

 

Fot. Archiwum skanseny.net

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Zagroda z Markowej. Chałupa Szylarów z XVIII/XIX wieku, przykład powszechnej niegdyś w rejonie łańcucko-przeworskim konstrukcji przysłupowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagroda z Markowej. Wnętrze chałupy Szylarów - XVIII/XIX wiek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zagroda z Woli Żarczyckiej z 1914 roku. Chałupa o konstrukcji węgłowej, zbudowana z bali drewnianych. Dach czterospadowy, poszywany schodkowo słomą. Po lewej stronie zdjęcia widać sąsiednią zagrodę i jedną z najstarszych chałup w muzeum – chałupę z Żołyni Dolnej z 1810 roku, prezentującą typ małomiasteczkowego budownictwa małopolskiego

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263