wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-04 Arystokratka

Frywolitka to arystokratka wśród koronek. Nie każdy potrafi ją wykonać. W Stowarzyszeniu Twórców Ludowych jest zarejestrowanych tylko 10 osób, które faktycznie posiadły umiejętność wyrabiania frywolitek. Trudność polega nie tylko na technice dziergania, ale także na wymyśleniu wzoru. Nie ma bowiem gotowego  wzornictwa.

 

Piękno frywolitki przyciąga nowych adeptów tej sztuki. Z roku na rok coraz więcej jest organizowanych warsztatów. Ale nie każdy podejmuje się wykonać serwetę, bo trzeba mieć do tego dużo cierpliwości i wyobraźni. Nic zatem dziwnego, że najwięcej powstaje kolczyków, obróżek na szyję, bransoletek. Efekt pracy jest szybki i nie wymaga takiego wysiłku jak przy wykonaniu serwety czy obrusu.

 

Nic zatem dziwnego, że im więcej godzin ślęczenia nad frywolitkowym dziełem, tym cena robótki rośnie.  Nie każdy jednak potencjalny kupiec ma świadomość wielkiego kunsztu twórcy.

Najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna technika wykonania frywolitki to metoda czółenkowa. Splot jest bardzo ścisły, za to dużo bardziej efektowny i wytrzymały.

 

Dużo łatwiej wyrabiać frywolitkę na igle czy szydełku. Splot jest znacznie luźniejszy, szybciej zatem dzierga się serwetkę. Stosuje się też metodę mieszaną część serwety wykonuje się czółenkiem, część na szydełku bądź igle.

 

Fot. Frywolitka wykonana metodą czółenkową (z lewej) i mieszaną.

 

Komentarze

Potwierdzam frywolitka a zwłaszcza serwety lub obrusy są przepiękne jeśli są wykonane z cienkiego kordonka.Wówczas dzieło frywolitkowe ma wygląd mgiełki
Izabela, 2010-07-16
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263