wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-09-11 Megazabawki ludowe

Wystawa megaetnozabawek  „Park Doświadczeń Kulturowych” Muzeum Etnograficznego w Krakowie, trafiła na 10 dni do Brukseli !!!
 
Od 5 do 16 września, w ramach Dni Małopolski w Brukseli, etnozabawki: karuzela, huśtawki  i kwietne ogrody, wszystkie inspirowane obiektami z kolekcji muzealnej, zadomowiły się w brukselskim Parku Cinquantenaire.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawę „Park Doświadczeń Kulturowych” można było już podziwiać w maju br. w Krakowie, w ramach drugiej odsłony Etnodizajn Festiwalu oraz w sierpniu: w Nowym Sączu i Tarnowie. To oczywiście nie koniec jej podróży. W październiku zabawkami będą mogli nacieszyć się mieszkańcy Warszawy.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Kurator wystawy wraz z zespołem projektantów i rzemieślników stworzyli interaktywny świat rzeczy pozwalających na inspirującą zabawę dizajnem i etnografią.


To w ogrodzie pełnym kwiatów, inspirowanych tradycyjnymi skrzyniami wiannymi, można zobaczyć atrakcyjność małopolskiego wzornictwa. Dosiadając zebry oraz oglądając ponadnaturalnych rozmiarów pana Twardowskiego, można przenieść się w świat dzieci, onegdaj bawiących się tradycyjnymi zabawkami ludowymi… Tak można doświadczyć tradycji i zrozumieć ślady odciśnięte przez nią we współczesnym świecie.
 
Jak widać na zdjęciach, kompletnie nie ma znaczenia z jakich kręgów kulturowych wywodzą się uczestnicy zabawy… Przyciąga piękno i nietuzinkowość.


Poniżej krótki komentarz, prosto z Brukseli, zamieszczony na łamach GW:
 
„..Projekt współfinansowany przez Województwo Małopolskie oraz fundusze unijne najwyraźniej przypadł mieszkańcom Brukseli do gustu.”


„Mamy tłumy od 10-tej rano. Nie tylko Belgowie, są rodziny z dziećmi z innych państw Europy. Słychać angielski, francuski, włoski..." - mówi Ratajska. Największe zainteresowanie maluchów budzi karuzela z drewnianymi malowanymi zwierzętami. Figurki są inspirowane zabawkami z Warsztatów Krakowskich - stowarzyszenia działającego w Krakowie w latach 1913-1926.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263