wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-10-03 Muzyka Lubelszczyzny

„Muzyka trzech pokoleń” – pod takim hasłem Stowarzyszenie Twórców Ludowych zorganizowało 15-16 października warsztaty popularyzujące muzykę wiejską Lubelszczyzny. Muzyka ta jest uznawana przez etnomuzykologów za jedną z ciekawszych kultur muzycznych w Polsce i Europie.

 

Jest to przedostatnia sesja w tym roku, zatem zajęcia są adresowane do osób zaawansowanych i uczestniczących w poprzednich edycjach. Początkujący przyjmowani są tylko w wyjątkowych przypadkach.

 

W grudniu będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu uczestników wszystkich edycji warsztatów i prowadzących zajęcia.

 

Towarzyszyć temu będzie projekcja filmu, wystawa oraz wykład poświęcony zagadnieniom instrumentalnej muzyki tradycyjnej oraz  tradycji muzycznych Lublina, ze szczególnym uwzględnieniem postaci i twórczości Henryka Wieniawskiego.

 

Organizatorem warsztatów jest m.in. Kapela Braci Dziobaków (Wola Destymflandzka)

 

 

 

Muzycy tradycyjni młodego pokolenia – grają muzykę taneczną, praktykując wraz z przyjaciółmi i rodzinami także różne inne formy aktywności muzycznej i kulturowej.

 

Główny obszar ich zainteresowań to opanowanie archaicznego stylu gry na instrumentach smyczkowych z regionów: radomskiego, lubelskiego i destymflandzkiego – stąd nazwa kapeli.

 

Tradycje muzyczne wsi Wola Destymflandzka sięgają XIX wieku i zostały zapoczątkowane przez trzech braci: Jana, Ignacego i Edwarda Dziobaków.

 

Ich młodzi następcy nawiązują w swoim repertuarze zarówno do tradycji rodzinnych, odziedziczonych po rodzinie Dziobaków, jak i do własnych doświadczeń gromadzonych podczas badań terenowych i spotkań z muzykantami starszego pokolenia, wybitnymi skrzypkami: Janem Gacą z Przystałowic Małych i Stanisławem Głazem z Dzwoli.

 

Ich grę charakteryzuje surowość formy i improwizacyjność. Grają głównie do tańca, wychodząc z założenia, że muzyka i taniec to najlepszy sposób dialogu międzyludzkiego i międzypokoleniowego.

 

Skład zespołu: Ewa Grochowska – skrzypce, bęben; Krzysztof Butryn – bęben, basy, suka biłgorajska, Edyta Piekarczyk – basy, suka biłgorajska-basowa


 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263