wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-10-01 Megazabawki ludowe

Na Placu Defilad w Warszawie można zobaczyć niezwykłą wystawę – megazabawki miejskie dla dzieci i dorosłych – inspirowane małopolską sztuką ludową. Celem projektantów było pokazanie, iż tradycyjne motywy zdobnicze nie kłócą się z przestrzenią miejską, ale ją wręcz ubogacają.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Place zabaw dla dzieci to najczęściej ponure obiekty małej architektury ogrodowej. Tymczasem wystarczy sięgnąć do tradycji, do dawnych technik malowania, wycinania, wyplatania czy rzeźbienia w drewnie, by przestrzeń miejska – w połączeniu z zadbaną zielenią – wypełniła się kolorem. Przemieniła się w etnograficzny park dla dzieci. 

 

Wrażliwych na piękno natury z pewnością zachwycą dekorowane motywami roślinnymi skrzynie-ławki oraz bajkowy etnograficzny ogród botaniczny, zbudowany z wyimaginowanych roślin, powstałych z przetworzenia ornamentów kwiatowych, obecnych na gorczańskich skrzyniach wiannych.

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Nam szczególnie przypadły do gustu huśtawki z motywami ludowych kogutów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzieci zaś przyciąga szczególnie karuzela – menażeria – inspirowana zabawkami ludowymi z terenu Małopolski i figurkami pochodzącymi z Warsztatów Krakowskich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa „Rzecz małopolska – park doświadczeń kulturowych”, zrealizowana w ramach projektu Etnodizajn Festiwal, przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie będzie prezentowana w Warszawie do 2 października.

 

http://wiano.eu/article/614

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263