wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-05 Chaty na Kurpiach

Nowogród, 2-tysięczne miasteczko na skarpie nadnarwiańskiej. Leży wprawdzie już poza Kurpiami, ale tu właśnie znajduje się największy skansen kurpiowski, założony w 1927 r. jako drugi w Polsce (najstarszy jest w kaszubskich Wdzydzach) powołany z inicjatywy lokalnego działacza i posła Adama Chętnika.

 

 

Mieszkańcy Kurpi - obok górali - uchodzili do niedawna za najlepszych budowniczych w Polsce. Dziś, niestety, stuprocentowe chaty kurpiowskie można zobaczyć już tylko w skansenach. We wsiach, pomiędzy murowanymi bezstylowymi klockami zachowało się jeszcze sporo drewnianych domów pochylonych ku ziemi i poczerniałych ze starości. Zamiast słomy lub gontu zwykle mają już blaszane dachy i są w opłakanym stanie. Zniknęły też charakterystyczne śparogi, czyli wydłużone niczym rogi ozdobne krawędzie dachu.

Najstarsze domostwa w skansenie mają 200 lat. Budowano je z bali prostokątnych (nigdy okrągłych), często szalowanych deskami. Dwuspadowy dach pokrywa słoma lub gont. Niewielkie okna ozdabiają z zewnątrz kuruny, rzeźbione nad- i podokienniki. W środku - lodowaty ziąb. U sufitu pająk ze skręconej bibuły, w oknach bibułowe firanki, na ścianach wycinanki z papieru, czyli leluje.


Można też obejrzeć wyłowioną z Pisy łódź wydłubaną z jednego pnia, jej wiek szacuje się na 700-1000 lat.

Jednak najbardziej spodobał nam się plac bartny z odrzynkami kilkusetletnich drzew, w których hodowano pszczoły. /www.gazeta.turystyka.pl/, fot. własne archiwum.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263