wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-11-04 Andrzejki

Dlaczego właśnie w wigilię św. Andrzeja (29 listopada), od wieków panny modlą się o miłość i lepszą przyszłość? Polecają świętemu najgorętsze swoje marzenia: o dobrym, wiernym i pięknym chłopcu, o szybkim ślubie i hucznym weselu? Wróżąc sobie w tym dniu chcą poznać imię przyszłego męża, jego zawód, wygląd i charakter?

 

Fot. Archiwum Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I w dodatku robiły to panny na wydaniu zarówno w Niemczech, Szwajcarii, na Słowacji i w Czechach, w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, w Rumunii, na Węgrzech i Litwie, a także w krajach śródziemnomorskich?

 

Otóż św. Andrzej był mężem dobrym i wyrozumiałym, jest opiekunem panien na wydaniu, głównie cnotliwych i pobożnych, najlepszym ich orędownikiem i powiernikiem.

 

A oto garść porad ludowych, które zapewnią ci narzeczonego.

 

1. Natrzyj czosnkiem – środkiem skutecznym przeciw upiorom i złym duchom – klamki, progi i parapety okienne. Dzięki temu w noc św. Andrzeja w twoim śnie nie pojawi się zły duch, ale przyszły ukochany. Warto też pod prześcieradło włożyć np. męską koszulę.  Postaw przy łóżku miskę z wodą, ułóż na niej mostek zbudowany z patyczków, by ukochany mógł wkraść się do twoich snów.

 

2. Późnym wieczorem lub nocą posiej len, konopie, ziarna zbóż  na polu, w garnkach i skorupach naczyń, na ścieżce wiodącej do domu. Wykonaj to w tajemnicy i bez świadków. Nie mogą być przy tym obecne nawet zwierzęta domowe.

 

3. Wieczorem pod poduszką ukryj karteczki z męskimi imionami. Rano wylosuj jedną z nich, by dowiedzieć się, jakie imię będzie nosił twój przyszły mąż.

 

4. Weź dwa kawałeczki wełenki (kądzieli). Podpal je. Kiedy ulecą w górę, połączą się i spłoną razem, będzie to zapowiedź dozgonnej miłości.

 

5. Puść na wodę dwie leżące poziomo igły, dwie świeczki w miniaturowych łódeczkach z łupin orzecha i obserwuj czy podpłyną do siebie. Jeśli się tak stanie, jest to także zapowiedź dozgonnej miłości.

 

6. Policz kołki w płocie, powtarzając: kawaler, wdowiec, kawaler wdowiec... przy ostatnim kołku dowiesz się, jakiego stanu będzie twój przyszły mąż.

 

7. Policz przyniesione do kuchni (lub kominka) drewka na opał, szczeble w drabinie... Parzysta ich liczba oznacza, że czeka cię ślub w najbliższym roku.

 

8. Zdejmij but – koniecznie z lewej nogi. Jeśli rzucony przez ramię spadnie noskiem w stronę drzwi, to spodziewaj się szybkiego zamążpójścia.

 

9. Wraz ze swoimi towarzyszkami zabawy zdejmijcie but z lewej nogi. Przesuwajcie na przemian buciki w kierunku drzwi. Właścicielka buta, który pierwszy dotknie progu, może się spodziewać, że pierwsza wyjdzie za mąż.

 

10. W tym dniu szczekający pies wróży, z której strony nadejdzie narzeczony.

 

11. Każda z dziewcząt niech przygotuje kawałeczki kiełbasy, mięsa lub ziarna i kulki z chlebem. Połóżcie przynętę na ławie lub podłodze. Wpuście do izby wygłodzonego psa, kota lub koguta. Przyjrzyjcie się w jakiej kolejności zwierzęta chwytają pokarm, bo w takiej właśnie kolejności będziecie wychodzić za mąż.

 

12. W Andrzejki nie może zabraknąć najsłynniejszej wróżby, a więc lania roztopionego wosku na wodę. Co wyczytasz z zastygłej masy czy sylwetkę narzeczonego czy atrybuty związane z jego zawodem – to zależy już od twojej fantazji.

 

na podstawie książki "Polskie obrzędy i zwyczaje"   

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263