Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-11-11 Gęś na św. Marcina
Gęsina na świętego Marcina 2010 – to hasło akcji prowadzonej przez województwo kujawsko-pomorskie. Włodarze chcą przywrócić starą tradycję serwowania potraw z gęsiny na 11 listopada.
Dawniej św. Marcin był kojarzony z zabijaniem i pieczeniem gęsi. Obecnie gęś może stać się symbolem Narodowego Święta Niepodległości, podobnie jak indyk Dnia Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych.
Ogromny sukces ubiegłorocznej akcji promującej kujawsko-pomorską gęsinę zachęcił organizatorów do przeprowadzenia kolejnego cyklu festynów w największych miastach regionu w Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku oraz w Rypinie.
Organizatorzy uruchomili też Telefoniczne Centrum Zamówień, gdzie pod numerem 566 812 222 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 18.0 można składać zamówienia na całe gęsie tuszki. Można je będzie odebrać na jednym z kiermaszy organizowanych w ramach akcji „Gęsina na św. Marcina” w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu, Grudziądzu, Rypinie, Krakowie, Warszawie i Trójmieście. Akcja prowadzona jest niemal do końca listopada.
Województwo kujawsko-pomorskie wydaje się idealnym miejscem do odnowienia tradycji spożywania gęsiny w Polsce. To właśnie ten region słynie z najlepszych pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi w Polsce – białej kołudzkiej oraz rypińskiej.
Gęś biała kołudzka to odmiana gęsi produkowana w renomowanym ośrodku hodowlanym w Kołudzie Wielkiej. Najwyższej jakości pierze i puch pozyskiwane od kujawsko-pomorskich gęsich czempionów w zdecydowanej większości trafiają na rynek japoński i niemiecki. Udział tej odmiany gęsi w polskim eksporcie gęsiny to 95 procent.
Gęś rypińska jest rodzimą, lokalną odmianą gęsi, sklasyfikowaną na początku XX wieku. Nigdy nie była poddawana żadnej selekcji czy hodowli kierowanej genetycznie, dlatego jej mięso ma bardzo dobre właściwości jeśli chodzi o smak i delikatność włókien.
Z regionalnych potraw z rypińskiej gęsiny najbardziej znana jest zupa na „gęsich pipkach”. Jeszcze babcie dzisiejszych rypińskich gospodyń gęsim smalcem leczyły choroby płucne swoich dzieci. Także puch i pierze rypinianki mają wzorowe właściwości użytkowe.
Organizatorzy rozpisali także konkurs na przepisy z gęsiny.
My także zachęcamy do dzielenia się swoimi pomysłami i nadsyłanie przepisów na naszego maila portal@wiano.eu
PIECZONE UDKA Z GĘSI W RAZOWYM SOSIE
Tomasza Kosińskiego, szefa kuchni w bydgoskiej Restauracji i Kawiarni Weranda
Składniki:
· 4 gęsie udka,
· 2 pietruszki,
· 2 marchewki,
· ½ selera,
· 2 jabłka,
· 1 cebula,
· łyżka powideł śliwkowych,
· szklanka rosołu,
· kromka razowego chleba,
· imbir, gałka muszkatołowa, starte goździki,
· otarta skórka z cytryny,
· sok z cytryny,
· kieliszek czerwonego wina,
· sól,
· 2 łyżki gęsiego smalcu.
Przygotowanie:
Umyte udka z gęsi nacieramy solą i odstawiamy na 1 godzinę w chłodne miejsce. Obrane i umyte warzywa ścieramy na grubej tarce; gęsie udka smażymy na smalcu na złoty kolor. w rondlu topimy łyżkę gęsiego smalcu, wkładamy pokrojone warzywa, a na nich układamy gęsie udka, podlewamy je rosołem i dusimy pod przykryciem. W czasie duszenia dodajemy imbir, otartą skórkę z cytryny, goździki, gałkę muszkatołową. Gdy warzywa są już miękkie, dodajemy karmel, starty chleb razowy, sok z cytryny, powidła oraz wino i dusimy jeszcze przez chwilę. Udka wyjmujemy, sos miksujemy; doprawiamy do smaku.
GĘŚ PIECZONA Z JABŁKAMI I CZERWONĄ KAPUSTĄ ORAZ PIERNIKI
marszałka województwa Piotra Całbeckiego
Składniki:
· cała gęś,
· jabłka,
· przyprawy: sól, pieprz, majeranek, liść laurowy
· olej,
· czerwona kapusta,
· cebula.
Przygotowanie:
Z półtuszki odciąć łapy i skrzydła. Półtuszkę nasolić, dodać trochę pieprzu i natrzeć majerankiem również jagła. Gęś wypełnić jabłkami i obierkami z jabłek.
Półtuszkę włożyć do gorącej brytfanki. Przez pierwsze pół godziny piec gęś w temperaturze 250 stopni, kolejne 2 godziny w 190 stopniach. Podawać na półmisku, pokrojoną lub w całości.
Czerwona kapusta pokroić w paski, cebula zeszklić na oleju rzepakowym (tym z Gruczna), na to wrzucić kapustę - chwilę zeszklić i podlać wodą, dodać sól, pieprz i ziele angielskie – dusić, aż zmięknie. Na 20 minut przed końcem dodać listek laurowy oraz obrane i posiekane jabłko. Podawać na gorąco.
PIERNIKI
Składniki:
· 16 szklanek mąki wrocławskiej,
· 3.5 szklanek cukru – porcje cukier/miód można zmienić na korzyść miodu,
· 1 kostka palmy,
· ½ kg miodu,
· 4 jajka,
· 3 paczki korzeni,
· 3 dkg sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia (można to i to),
· 4 łyżki cukru na karmel + ½ szklanki wody dla ciemnego ciasta więcej karmelu nawet 2x.
Przygotowanie:
Mąkę, cukier, całe jajka i soda/proszek do pieczenia dobrze wymieszać (najpierw mąka z cukrem i sodą, a następnie jajka).
Miód, margarynę i korzenie zagotować. Przygotować karmel (cukier przypalony i woda).
Karmel i miód zagotować, odstawić do ostudzenia - dodać do mąki, dobrze wygnieść. Ciasto odstawić w chłodne miejsce na 2 dni.
Ciasto rozwałkować, wyciąć z foremki, piec w rozgrzanym piekarniku. Uważać, aby nie spalić. Pierniki są najlepsze jeszcze ciepłe lub po tygodniu.
Lukier: cukier z wodą mieszać na gorąco, aż będzie biały, dodawać octu, można także zmieszać z kakao.
Więcej informarmacji o akcji i przepisach na http://www.kujawsko-pomorskie.pl/
Czytaj też o ucztach świętomarcińskich http://wiano.eu/article/669
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )