Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2010-11-26 Słowacki jarmark
Już po raz osiemnasty w stolicy Słowacji – Bratysławie na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava odbywa się bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku będzie on wyjątkowo długi, gdyż potrwa aż 35 dni (do 23 grudnia).
Uroczyste otwarcie rozpoczęło sie od zapaleniem choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka to 39-letni i wysoki na 15,5 m świerk, który Bratysławie podarował mieszkaniec Podunajskych Biskupic, pan Ludovit Kiss. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona została także dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która umila atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.
Na 103 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane są typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane są loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po „cygańsku”, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie brakuje również słodkich wypieków: strudle (jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe), pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.
Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym można kupić upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę potęgują liczne występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego na żywo.
Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale o mniejszej skali, organizowane są we wszystkich większych miastach na Słowacji (w Koszycach, Żylinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Bańskej Bystrzycy, Liptowskim Mikulaszu, Popradzie i innych.
Ján Bošnovič - http://www.krajoznawcy.info.pl
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )