wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-11-26 Słowacki jarmark

Już po raz osiemnasty w stolicy Słowacji – Bratysławie  na Placu Głównym, Placu Franciszkańskim i Placu Hviezdoslava odbywa się bardzo popularny wśród mieszkańców stolicy oraz turystów zagranicznych Jarmark Bożonarodzeniowy. W tym roku będzie on wyjątkowo długi, gdyż potrwa aż 35 dni (do 23 grudnia).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczyste otwarcie rozpoczęło sie od zapaleniem choinki na Placu Głównym. Tegoroczna choinka to 39-letni i wysoki na 15,5 m świerk, który Bratysławie podarował mieszkaniec Podunajskych Biskupic, pan Ludovit Kiss. Jednocześnie z zapaleniem choinki rozświetlona została także dekoracja świąteczna na bratysławskiej Starówce, która umila atmosferę Kiermaszu Bożonarodzeniowego.

 

Na 103 specjalnie udekorowanych stoiskach prezentowane są typowe regionalne potrawy i napoje oraz upominki. Podawane są loksze (placki z ciasta ziemniaczanego) nadziewane gęsią wątróbką lub kapustą, pieczone kiełbaski i gęsi, kapuśniak, pagacze – ciasta skwarkowe, chleb ze smalcem i cebulką, wątróbki po „cygańsku”, potrawy mięsne i rybne z grila oraz typowe napoje: grzane wino, pitny miód (medovina), grog i poncz. Nie brakuje również słodkich wypieków: strudle (jabłkowe, makowe, orzechowe, serowe), pierniki miodowe oraz oblatki. Zakazany jest sprzedaż mocnych alkoholi i piwa.

 

Oprócz jedzenia na Kiermaszu Bożonarodzeniowym można kupić upominki i drobiazgi związane ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia – wyroby ze skóry, szkła, ceramiki, wikliny, drewna, liścia kukurydzy, pszczelego wosku itd. Wspaniałą świąteczną atmosferę potęgują liczne występy artystyczne oraz pokazy rękodzieła ludowego na żywo.

 
Podobne kiermasze bożonarodzeniowe jak w Bratysławie, ale o mniejszej skali, organizowane są we wszystkich większych miastach na Słowacji (w Koszycach, Żylinie, Preszowie, Nitrze, Trnavie, Bańskej Bystrzycy, Liptowskim Mikulaszu, Popradzie i innych.

 

Ján Bošnovič - http://www.krajoznawcy.info.pl

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263