wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-11-30 Pod zielonym dachem

Od 35  lat Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie czekał na obiekt ekspozycyjno-szkoleniowy. Wreszcie ma szansę zyskać nowy budynek i to bardzo nowoczesny. Budowa, która rozpoczęła się w październiku, ma być ukończona za dwa lata.

 

Projekt budynku nawiązuje do istniejących zabytkowych zabudowań. Jego większa część będzie ulokowana pod „zielonym dachem” czyli nasypem imitującym łąkę na niewielkim wzgórzu. W pobliżu wejścia planuje się też utworzenie placu z wiatą informacyjną dla zwiedzających.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wizualizacja obiektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki takiemu usytuwaniu budynku uda się też ograniczyć ruch pojazdów do minimum. Na teren muzeum będą  mogły wjeżdżać tylko samochody uprzywilejowane  oraz posiadające odpowiednie zezwolenia.

 

Budynek składa się z dwóch części. W pierwszej,  dwukondygnacyjnej, będą dwie sale z magazynem, sala audytoryjna, zaplecze sanitarne, hol i cztery pracownie.

Część druga -  składa się z trzech pięter – jednego podziemnego i dwóch naziemnych. Znajdzie się tam: dziewięć pracowni, biblioteka, archiwum, pomieszczenia techniczne i socjalne oraz sanitariaty.

 

Obiekt będzie bardzo nowoczesny. Pozwoli na poszerzenie działalności skansenu. Muzeum będzie mogło bez przeszkód organizować wystały czasowe o szerokiej tematyce. Charakteru wystawienniczego temu miejsce nadadzą przeszklenia w tych salach od strony parku.

Powstaną też sale audiowizualne i sala do prowadzenia lekcji muzealnych oraz biblioteka.  

Całkowita powierzchnia budynku wyniesie 1812,2 metrów kwadratowych. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 8 mln zł.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263