wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-12-06 Powrót Trzech Króli

Różne warianty wizerunku Trzech Mędrców znajdujących się w kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego, będzie można zobaczyć na wystawie  „Powrót Trzech Króli”. Ekspozycja potrwa od 12 grudnia do 9 stycznia. 

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Centrum wystawy stanowią dwie szczególnie okazałe szopki kukiełkowe otoczone mniejszymi szopkami, aczkolwiek równie istotnymi i atrakcyjnymi przykładami sztuki ludowej: szopek rzeźbiarskich, malarstwa na szkle i wycinanek.

 

Na wystawie znajdą się również eksponaty spoza terenu Polski oraz materiały audiowizualne.

Trzej Mędrcy ze Wschodu, inaczej Trzej Królowie, którzy złożyli hołd Dzieciątku Jezus, przybyli z Indii, Persji i Arabii. W Polsce nazywamy ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem.

 

W dawnym polskim obyczaju Trzech Króli było dniem odwiedzin, poczęstunków, wręczania sobie chociażby drobnych darów.

 

Do domu przychodzili kolędnicy, z turoniem, z kobyłką, z niedźwiedziem, a także chłopcy przebrani za Trzech Króli. Mieli na głowach tekturowe korony. Ubierali się w szaty, często w wypożyczone w zakrystii kościelnej stare ornaty.

 

Składali gospodarzom życzenia i prosili o datek. A że był to dzień szczodry, gospodynie rozdawały hojnie szczodrakowe bułki i pierogi oraz kawałki kołacza.

 

Na Kurpiach i Podlasiu pieczono zwierzątka z ciasta, nowe latka i słodko-korzenne fafernuchy.

 

Obecnie święto Trzech Króli kojarzy nam się z wypisywaniem na drzwiach domów święconą kredą pierwszych liter imion Trzech Króli K+M+B oraz daty bieżącego roku.

 

Przepis na nowe latka i fafernuchy http://wiano.eu/article/163

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263