wiano.eu
YouTubeFacebook

2010-12-18 Stroiki świąteczne

Propozycje dekoracji wigilijnego drzewka, świątecznego stołu, a także wnętrza domu można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Kielcach. Ekspozycja „Tradycyjne i współczesne ozdoby świąteczne” potrwa do 9 stycznia 2011 r. Do udziału w wystawie zaproszone zostały ludowe twórczynie, pracownie florystyczne i znane kieleckie kwiaciarnie.                                                                                                                                

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjne ozdoby przywołują wspomnienia z dzieciństwa, wzruszają prostotą form i feerią barw. Ale znalazły tu miejsce także kompozycje na wskroś nowoczesne. Przyciągają uwagę różnorodnością i oryginalnością autorskich pomysłów. Obie kategorie dekoracji urzekają zarówno pięknem, jak i wspólną opowieścią na temat świątecznego czasu.                                                     

 

Fot. Archiwum muzeum                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najdawniejsze znane dekoracje świąteczne to w regionie kieleckim zwykłe zielone gałązki drzew obdarzone wieczną zielenią: jedliny, świerka i sosny. Zatykano je za obrazy, belki powały i przybijano nad drzwiami wejściowymi.

 

Wraz z upowszechnieniem się bibuły i kolorowego papieru pojawiły się, obok dawnych, nowe formy świątecznej dekoracji – kolorowe wycinanki, naklejane na framugach okien i na ścianach między świętymi obrazami oraz pająki wieszane u powały.

 

Choinka, w formie znanej do dzisiaj (jako stojące żywe drzewko) na wsi kieleckiej upowszechniła się dopiero na początku XX stulecia. Oświetlano ją woskowymi świeczkami, strojono orzechami, jabłkami, a potem także ozdobami z kolorowych papierów. Dawne ich formy, którymi ubrane zostały żywe drzewka świerkowe, przypomniały ludowe artystki.                                                                   

 

Fot. Archiwum muzeum

 

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niezwykłe dekoracje świąteczne przygotowały pracownie florystyczne i renomowane kieleckie kwiaciarnie. Florystyka – sztuka układania kwiatów i dekorowania nimi wnętrz, to nowa dziedzina nauki o charakterze artystycznym. Potwierdza to wystawa, na której tradycyjne treści inspirowane świętami Bożego Narodzenia, przekazane zostały w nowoczesnej, artystycznej formie.

 

W stroikach, wieńcach adwentowych                                            niekonwencjonalnych choinkach wykorzystane zostały dary natury: liście, trawy, szyszki, kora drzew,  igliwie, zioła i owoce.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piękne i pomysłowe propozycje świątecznej dekoracji przygotowały także (specjalnie na ekspozycję) kieleckie kwiaciarnie. Bliskie sercu ozdoby tradycyjne, jak również nowoczesne kompozycje ze świecami, pachnące cynamonem i pomarańczą - o subtelnej, pastelowej kolorystyce, albo wyrazistej, mocno zaakcentowanej.

 

Wszystkie te prace składają się na swoisty klimat wystawy i magię towarzyszącą zbliżającym się Świętom Bożego Narodzenia.

Janina Skotnicka


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263