wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-08 Na ludowo

Ludowe wzornictwo może stanowić doskonałe dopełnienie wielu nowoczesnych wnętrz. Odkryto, że przedmioty stanowiące do niedawna temat drwin, uznawane za kiczowate i jarmarczne, odpowiednio wprowadzone w przestrzeń mogą ją niesamowicie wzbogacić.

 

 

Fot. Wycinanka na ścianie

 

Dla wielu osób, zachłystujących się nowoczesnością, to, co choć trochę zatrącało wsią i ludowością, było synonimem kiczu. Za to przedmiotem dumy stawały się różnego rodzaju ludowe pamiątki z odległych podróży czy to południowo amerykańskie, afrykańskie, kolonialne czy europejskie. Działanie w myśl zasady „cudze chwalicie, swego nie znacie” doprowadziło do zalewu rodzimego rynku kiczowatymi pseudoartystycznymi towarami.   

 

Jednak w sferach artystycznych już dawno przekonano się, że sztuka ludowa wcale nie musi być jarmarczna. Może  współistnieć z nowoczesnością. Jeśli nawet przedmioty ludowe mają w sobie odrobinę kiczu, to umiejętnie osadzone w przestrzeni, stanowią świetne uzupełnienie wystroju wnętrza. Na przykład  wyraziste kolory mebli komponują się z pastelowymi ścianami.

 

W polskich domach raczej nie spotyka się wnętrz urządzonych na ludowo w całości, w zdecydowanej większości elementy czy sprzęty ludowe funkcjonują jako dodatki. Najważniejsze, by nie zdominowały one dekoracji, a tylko nadały pokojom wysublimowanego charakteru. W zasadzie nie ma stylu, w którym ludowe wzornictwo nie sprawdziłoby się.

Często nie jesteśmy świadomi, że małe dzieła sztuki ludowej można znaleźć we własnym domu. Są to koronkowe serwetki po babci, kilimy czy popularne kiedyś makatki, które obecnie młodzi ludzie traktują jako swoisty element fun'u, zabawy we wnętrzu.
Fot. Ceramika z Włocławka i Bolesławca

Do kanonu sztuki ludowej można zaliczyć ceramikę z Bolesławca - brązową, żółtą oraz dobrze znaną białą w granatowe kropki, a także produkty z fabryki fajansu i ceramiki z Włocławka - ich wyroby wracają do łask! Przepięknie wyglądać będą one w białych, minimalistycznych kuchniach. Do tego łowickie pasiaki i wzory kaszubskie. Kilimy, makatki, bieżniki i gliniane dzbanki. Nasze wnętrze nie musi być urządzone na ludowo, by takie dzbanki czy wazony mogły w nim świetnie funkcjonować. Nie zapominajmy również o plecionkach, wiklinie oraz rattanie - wykonane w odpowiednim wzorze również mogą reprezentować styl ludowy.

 

Jeśli wprowadzimy jaskrawy dywanik a’la serweta do bladego, pastelowego wnętrza bez wyrazu, będziemy mogli zostać posądzeni o kicz. Dominująca osobowość ludowych wytworów powinna odnaleźć przeciwwagę w innych wyrazistych stylach. Ludowe krzesła niekoniecznie muszą stać przy drewnianym stole, płytki z kwiatami nie muszą sąsiadować z wieńcami czosnku, czy malowanymi szafkami, a łowickie dywaniki mogą dać ciekawszy efekt na podłodze z żywicy niż z desek.

/za www.projektowaniewnetrz.eu/

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263