Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-01-07 Tańce ludowe
Przed nami zapusty (inaczej też mięsospusty) czyli karnawał, który potrwa do Wielkiego Postu. W Polsce obchodzono go szumnie i z wielką fantazją. Był to czas biesiad, pijatyk, tańców i nieustannej zabawy.
Jeden ze znanych kaznodziei Grzegorz z Żarnowca mówił: większy zysk czynimy diabłu trzy dni mięsospustując, aniżeli Bogu czterdzieści dni nieochotnie poszcząc. Bawili się i biedni i bogaci, na dworach i na wsiach.
Okazji do tańca było na wsi znacznie więcej aniżeli tylko karnawał. Zabawy taneczne, zwane dawniej „muzyką” lub „graniem”, organizowali chłopcy np. na koniec ważniejszych prac, jak „okrężne” po żniwach, albo „ochotniki” na tarcie lnu. Najlepszą jednakże okazją do grania były wesela.
Fot. Stare pocztówki z 1927 r.
Zofia Stryjeńska: 1. Oberek. 2. Mazur
Ale tańce nie były wymyślnymi pląsami – tak jak dzisiaj widzimy to na dyskotekowych parkietach. Repertuar był wszystkim w jednakowym stopniu znany. Jego ekspresja charakterystyczna dla danej grupy stanowiła o oryginalności środowiska. Przekazywanie tańca jednej generacji na drugą odbywało się bez udzielania lekcji (dzisiaj tak rozpowszechnionych kursów), ale samoistnie przez podpatrywanie społeczności. Nowe pokolenie od dzieciństwa przyswajało sobie gesty charakterystyczne dla dorosłych.
Fot. Stare pocztówki z 1927 r.
Zofia Stryjeńska: 1. Polka. 2. Kujawiak
Dziecko brało udział w zabawach początkowo w sposób bierny, przypatrując się starszym gdzieś z boku. Potem gdy już nieco podrosło podejmowało próby pląsów na uboczu, by przy nadarzającej się okazji włączyć się wraz z rówieśnikami do grona tańczących.
Pełną sprawność ruchową, smak i upodobanie estetyczne wyrabiało sobie w toku uczestniczenia w tanecznej zabawie. Dzięki ćwiczeniu od najmłodszych lat jego ruchy stawały się coraz precyzyjniejsze, a taniec doskonalszy. Zdolniejsi tancerze w sposób indywidualny wprowadzali do tańca pewne ozdobniki z zachowaniem ogólnie przyjętego charakteru i stylu tańca.
Fot. Stare pocztówki z 1927 r.
Zofia Stryjeńska: 1. Krakowiak 2. Góralski
Najistotniejszą cechą tradycyjnych tańców, przy najprostszej nawet ich budowie, jest precyzyjne ich wykonanie z finezją każdego uzasadnionego w nich gestu, rytmu i ruchu.
Oberek, Polka, Chodzony, Walczyk, Mazur, Krakowiak – to przykłady polskich tańców ludowych, które tańczy się jeszcze po wsiach do dzisiaj.
Z okazji karnawału polecamy Wam fragment programu TVP2 (zamieszczonego na youtube), w którym to brazylijska tancerka uczy się polskiego oberka.
http://www.youtube.com/watch?v=GerAsOXiFl0&feature=related
Mistrzyni samby przyznaje – jest to piękny taniec i trudny, wymagający kondycji.
Oberek jest tańcem niezwykle rytmicznym, pełnym podskoków. Wybitni tancerze wybijali hołubce uderzając w oberku raz po raz obcasem, po dwa i trzy razy z rzędu, zawsze podczas obrotów w prawą stronę, albo akcentowali kroki przytupem nie gubiąc tanecznego rytmu. Przyklękali na jedno kolano i natychmiast zrywali się w dalszym, niezakłóconym wirowaniu - opisuje Bonifacy Kozłowski w książce "Folklor muzyczny i taneczny Puszczy Białej".
Jeśli Brazylijka dostrzegła piękno oberka, to my także sięgnijmy podczas karnawału czy wesel do ludowej jakże pięknej naszej tradycji. Przyswojenie Oberka, Polki czy Mazura w niczym nie ujmuje dyskotekowym pląsom. Na parkiecie może to być przecież raz Oberek, a raz nowoczesny wygibas. Ważne by było wesoło i hucznie, jak dawniej na polskich zapustach, zabawach i weselach.
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )