Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-02-02 Ludowa zabawa
Katarzyna Tuchodolska i Grzegorz Ajdacki ze stowarzyszenia Dom Tańca w Warszawie od lat jeżdżą na wieś, by uczyć się od miejscowych tancerzy na potańcówkach i zabawach, oberków, mazurków czy polek – po to, aby czerpać wiedzę od tych, którzy pamiętają jeszcze dawne melodie ludowe.
Wszechobecna telewizja, a także codzienny kontakt wsi z miastem wyparł tradycyjny śpiew i taniec z zabaw, wesel i dyskotek.
Dla większości Polaków ludowe hołubce są zupełnie nieznane a wyobrażenia o nich wręcz skrajne od zachwytu do totalnego odrzucenia.
Polacy uczą się w szkołach tańca ludowych rytmów innych narodów (zachwycając się np. salsą – tańcem latyno-amerykańskim, flamenco – tańcem hiszpańskim). Nasze polki, mazurki, walczyki są dla nich przestarzałe, niemodne, wręcz archaiczne i kiczowate, a już z pewnością nie inspirujące i nie satysfakcjonujące.
Dla młodych ludzi spotkania w Domu Tańca są częstokroć pierwszą w życiu okazją do zetknięcia się z polskim folklorem w jego autentycznym, nie wykrzywionym przez komercję, kształcie. Mogą oni choć przez chwilę doświadczyć tego, czym niegdyś była ludowa zabawa. Na spotkaniach przygrywają kapele i muzycy wiejscy zapraszani przez stowarzyszenie do współpracy.
Tym razem na wspólną zabawę stowarzyszenie zaprosiło Kapelę Jana Gacy z Przystałowic Małych, z którą poprowadzi krakowskie warsztaty tańca i polskiej muzyki tradycyjnej 18-20 lutego.
Jan Gaca, rocznik 1933 – legendarny skrzypek starego pokolenia, zagrał w życiu na kilkuset weselach. Początkowo grywał na bębenku tworząc z braćmi Piotrem (skrzypce) i Władysławem (harmonia trzyrzędowa) rodzinną kapelę Gaców. Obecnie gra z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami.
Repertuar Jana Gacy to przebogaty zbiór mazurków, oberków, polek, wiejsko-miejskich tang, walczyków i marszów.
Od kilkunastu lat swoją muzykę Jan Gaca przekazuje młodej generacji muzykantów.
Warsztaty odbędą się w Fundacji Muzeum Kultury (Józefa 17, Kraków) i Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie. Uczestnicy będą mogli także spróbować gry na bębenku – aby poczuć rytm mazurka, oberka, polki - puls, który pomoże swobodnie poczuć się w tańcu.
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )