wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-02-02 Ludowa zabawa

Katarzyna Tuchodolska i Grzegorz Ajdacki ze stowarzyszenia Dom Tańca w Warszawie od lat jeżdżą na wieś, by uczyć się od miejscowych tancerzy na potańcówkach i zabawach, oberków, mazurków czy polek – po to, aby czerpać wiedzę  od tych, którzy pamiętają jeszcze dawne melodie ludowe. 

 

Wszechobecna telewizja, a także codzienny kontakt wsi z miastem wyparł tradycyjny śpiew i taniec z zabaw, wesel i dyskotek. 


Dla większości Polaków ludowe hołubce są zupełnie nieznane a wyobrażenia o nich wręcz skrajne od zachwytu do totalnego odrzucenia.

 

Polacy uczą się w szkołach tańca ludowych rytmów innych narodów (zachwycając się np. salsą – tańcem latyno-amerykańskim, flamenco – tańcem hiszpańskim). Nasze polki, mazurki, walczyki są dla nich przestarzałe, niemodne, wręcz archaiczne i kiczowate, a już z pewnością nie inspirujące i nie satysfakcjonujące.


Dla młodych ludzi spotkania w Domu Tańca są częstokroć pierwszą w życiu okazją do zetknięcia się z polskim folklorem w jego autentycznym, nie wykrzywionym przez komercję, kształcie.  Mogą oni choć przez chwilę doświadczyć tego, czym niegdyś była ludowa zabawa.  Na spotkaniach przygrywają kapele i muzycy wiejscy zapraszani przez stowarzyszenie do współpracy.  


Tym razem na wspólną zabawę stowarzyszenie zaprosiło Kapelę Jana Gacy z Przystałowic Małych, z którą poprowadzi krakowskie warsztaty tańca i polskiej muzyki tradycyjnej 18-20 lutego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Gaca, rocznik 1933 – legendarny skrzypek starego pokolenia, zagrał w życiu na kilkuset weselach. Początkowo grywał na bębenku tworząc z braćmi Piotrem (skrzypce) i Władysławem (harmonia trzyrzędowa) rodzinną kapelę Gaców. Obecnie gra z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami.


Repertuar Jana Gacy to przebogaty zbiór mazurków, oberków, polek, wiejsko-miejskich tang, walczyków i marszów.

 

Od kilkunastu lat swoją muzykę Jan Gaca przekazuje młodej generacji muzykantów.

Warsztaty odbędą się w Fundacji Muzeum Kultury (Józefa 17, Kraków) i Muzeum Etnograficznym im. S. Udzieli w Krakowie. Uczestnicy będą mogli także spróbować gry na bębenku – aby poczuć rytm mazurka, oberka, polki - puls, który pomoże swobodnie poczuć się w tańcu.

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263