Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-02-08 Teatry Obrzędowe
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki już od 8 lat dba o to, aby barwne tradycje naszych dziadków nie odeszły w zapomnienie. Uczestnicy Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Obrzędowych przypominają o tych lepiej i o tych mniej znanych obchodach świątecznych Mazowsza.
Fot. Archiwum mazowieckiego centrum kultury
Obrzędy o znaczeniu religijnym, magicznym i społecznym od wieków były dla społeczności wiejskich wyznacznikami upływającego czasu. Rok podzielony był na okresy pracy i okresy świętowania, a nasi przodkowie dla uczczenia momentów wyjątkowych tworzyli rozbudowane, barwne i charakteryzujące się teatralizacją formy celebracji.
Fot. Archiwum mazowieckiego centrum kultury
W skład tych obchodów wchodziły pieśni, tańce, zabawy, gesty i symboliczne momenty przebiegające według ściśle określonych reguł.
Część tych zwyczajów przetrwała do naszych czasów. Wszystkim znane są takie wydarzenia jak wizyty kolędników, topienie marzanny, dożynki. Są to już jednak tylko echa olbrzymiego bogactwa kultury Mazowsza, życia obrzędowego, które niegdyś tętniło na wsi i nadawało jej niepowtarzalny koloryt i charakter.
Fot. Archiwum mazowieckiego centrum kultury
Festiwal jest rodzajem przeglądu licznych, działających na Mazowszu zespołów teatralnych, które czerpią inspirację z kultury tradycyjnej naszego regionu.
O zwycięstwo w konkursie ubiegać się mogą wszystkie grupy bez ograniczeń wiekowych, działające prywatnie i w oparciu o organizacje, szkoły, parafie, instytucje kulturalne, czy w ramach organizacji pozarządowych.
Fot. Archiwum mazowieckiego centrum kultury
Występują one jako grupy nieformalne, prezentując przedstawienia o tematyce obrzędowej związane np. z okresem Bożego Narodzenia, Andrzejek, Zapustów, wykorzystując różne formy teatralne: teatr dźwięku, światła, ruchu, plastyki.
Zgłoszenia do konkursu nadsyłać można najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym występem. VIII edycja Festiwalu trwa od grudnia 2010 do 31 sierpnia 2011 roku.
Jury złożone ze specjalistów z dziedzin etnografii, teatru i muzyki ocenia występy w siedzibach uczestniczących zespołów, odbywające się według starego kalendarza obrzędowego, czyli w porach roku, w których rzeczywiście miały one miejsce na dawnej wsi mazowieckiej.
Dzięki temu festiwal w dodatkowy sposób przyczynia się do rewitalizacji praktyk, które w przeciwnym razie skazane byłyby na zapomnienie.
Ogłoszenie zwycięzcy każdej z edycji konkursu jest uświetnione Koncertem Finałowym i wspólnym biesiadowaniem.
W 2010 roku Festiwalowi nadano imię zmarłego w kwietniu tego samego roku Przewodniczącego Jury, pasjonata kultury ludowej Wojciecha Siemiona.
Regulamin i karta zgłoszeniowa
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )