wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-02-15 Chata żuławska

Nie Kurpie, nie Podhale, nie Podlasie, ale Żuławy są najcenniejszym zagłębiem budownictwa drewnianego w Polsce.

 

Są tam domy o przeróżnych typach: zwykłe proste chaty z dwuspadowymi dachami, domy z pięknymi gankami, werandami, duże domy z wystawkami podcieniowymi, i z podcieniami wgłębnymi.

 

Fot. Piotr Olszak

1. Nowa Kościelnica 2. Ostaszewo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. 4. Ostaszewo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domy parterowe i piętrowe, wieńcowe i szkieletowe, z dachami mansardowymi, jako żywo przypominające dwory polskie. Detal stosowanych w gankach, werandach w szczytach budynków przynosi na myśl holenderskie koronki.


Pod względem różnorodności i ilości zabudowy drewnianej, perłą wśród tego bogactwa jest wieś Drewnica (gmina Stegny), a także Żuławki - stanowią bodajże najcenniejszy zespół zabudowy wiejskiej na Żuławach a tym samym jeden z najcenniejszych w Polsce.

 

Fot. Piotr Olszak

 

1 i 2. Drewnica

 


 

 

 

 

 

 

 

 

3. Drewnica 4. Żuławki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. i 6. Żuławki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Żuławki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale warto odwiedzić także Marzęcino (gmina Nowy Dwór Mazowieckie) najładniejszą wieś na Żuławach. Są tu zarówno chałupy skromne, ale także i okazałe – z misternie zdobionymi werandami.

 

Fot. Piotr Olszak

1. i 2. Marzęcino

 


 

 

 

 

 

 

 

 

3. i 4. Marzęcino

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Także w Nowej Kościelnicy zachowało się wiele budynków drewnianych, Większość to proste chałupy z dwuspadowymi dachami i bogatym detalem snycerskim. Mamy tu dwa imponujące domy z wystawką podcieniową.

 

Pierwszy z nich został wybudowany przez Wilhelma Klassena w 1840 r.

 

Fot. Piotr Olszak

Nowa Kościelnica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drugim wyróżniającym się we wsi budynkiem jest olbrzymi dom z wystawką znajdujący się na południowym krańcu wsi. Od strony wschodniej dom ten przypomina najstarszy dom na Żuławach w Gdańsku - Oruni. Jest to zatem budynek wąskofrontowy zbudowany całkowicie w technologii ryglowej.

 

Fot. Piotr Olszak

Nowa Kościelnica

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W Mikoszewie znajduje się bardzo starach chata z 1801 r., jak twierdzi gospodyni, drugiej tak starej na Żuławach już nie ma.

 

Fot. Piotr Olszak

Mikoszewo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom z zewnątrz zwyczajny w środku ukazuje nam wnętrza, których nie powstydziłby się dwór szlachecki czy nawet pałac. Szlachetny jest zarówno detal architektoniczny, jak i cała kompozycja wnętrz. Ściany są starannie opracowane: otwory drzwiowe grupowane i komponowane na wzór mebli. Wspaniały barokowy piec być może w 1801 roku był nieco archaiczny, ale przypuszczam, że nie powstydziłby się go żaden salon Gdański, a tym bardziej Warszawski.

 

Fot. Piotr Olszak

Mikoszewo

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W Orłowie (gmina Nowy Dwór Gdański) zachowało się kilka bardzo ładnych domów drewnianych spośród których najciekawszy jest dom z wystawką z 1802 roku, z dekoracjami w stylu barokowym.

 

Fot. Piotr Olszak

1. i 2. Orłowo

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym niezwykle urodziwym budynkiem jest willa ze zdobieniami w stylu mauretańskim zapewne z około połowy XIX wieku. Spośród zabudowy wyróżnia się jeszcze jeden dom podcieniowy dużo młodszy niż pierwszy z wymienionych, z dobudowaną częścią gospodarczą.

 

Fot. Piotr Olszak

Orłowo

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Piękne budownictwo drewniane zachowało się także we wsiach: Nowa Cerkiew, Nowa Kościelnica, Ostaszewo, Palczewo i Rozgart.

 

Fot. Piotr Olszak

1. i 2. Ostaszewo

 

 


 

 

 

 

 

 

 

3. i 4.  Nowa Cerkiew

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

inż. Piotr Olszak www.polskadrewniana.pl

Komentarze

Gratuluję zapału w tworzeniu strony. Ale mały błąd na dole strony - dom podpisany jako Ostaszewo to Rozgart (dom z 1749 roku - data na horągiewce wiatrowej, na zachodnim krańcu wioski)
Bernard, 2012-03-21
MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl