wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-02-15 Dworek Kościuszków

Miejsce urodzenia Tadeusza Kościuszki, m.in. dworek można zobaczyć na fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego wystawionych w Panoramie Racławickiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu. „Mereczowszczyzna na Kresach” – to tytuł reportażu, który udostępniony jest zwiedzającym do 15 maja. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Zrekonstruowany dworek

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Mereczowszczyzna to wieś, dzisiaj wyludniona na Polesiu na Białorusi. Tam kiedyś znajdował się folwark Kościuszków. Obecny budynek jest rekonstrukcją dworku z XVIII w., w którym w 1746 r. urodził się narodowy bohater Tadeusz Kościuszko. Budynek odbudowano w 2004 r. na podstawie dziewiętnastowiecznych rysunków. 

 

Fot. archiwum domowe Janusza Kamińskiego

http://www.genealogia.okiem.pl/foto2/displayimage.php?pid=8468

Dawny dworek Kościuszków

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Do 1939 roku Mereczowszczyzna była miejscem pamięci o Kościuszce. Często zapadały tu decyzje, które potem uchwalane były na Sejmach i decydowały o dalszych losach Ojczyzny. Ten wspaniały 
dworek - symbol spalili sowieccy partyzanci w 1942 r. Na spalenisku porosły krzaki. Później postawiono kamień, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce.


W 1996 r. w USA został powołany Komitet Odbudowy Domu Rodzinnego Kościuszki. W rekonstruowanym dworku urządzono muzeum. W pokojach odtworzono wnętrza z czasów Tadeusza Kościuszki. Jeden z nich jest poświęcony pamięci znanego na cały świat rodaka.

 

Oryginalne w dworku pozostało tylko podpiwniczenie, gdzie kiedyś stąpała noga naszego bohatera. Obecnie tu znajduje się wystawa etnograficzna. Dzięki zachowanym fundamentom, dom zrekonstruowano dokładnie, w tym samym miejscu.

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263