wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-01 Tańce ludowe-mazurek

Mazurki są tańcem rodem z Mazowsza (dawniej mieszkańców tego regionu nazywano Mazurami). Ale mazurki były znane nie tylko w centralnej Polsce. Kiedyś każdy Polak umiał je zaśpiewać i zatańczyć. Z Polski rozeszły się mazurki po całej Europie – wciąż grane są we Francji, Włoszech, Portugalii, a nawet w Ameryce.


Mazurka tańczy się wirując w parze – trzeba dobrze wyczuć partnera - i poruszając się po kole, tak by nie zawadzić innej wirującej pary. Ruch obrotowy wykonuje się  na całych stopach, czasem stosując przytup zgodny z rytmem muzyki lub zwrot taneczny w drugim kierunku. 

 

Figury taneczne wynikają z improwizacji tancerzy i nie są zsynchronizowane we wszystkich parach tańczących w danym miejscu. Im więc swobodniejszy ruch na parkiecie, tym większą można uruchomić wyobraźnię.  

 
Melodia jest w rytmie na trzy (liczymy raz-dwa-trzy), w którym mocniejsze jest dwa. Dla ułatwienia można powtarzać sobie rytmicznie : ”Oj tak tak, oj tak tak…” lub  „Jak Bóg da, jak Bóg da…”.


Wiele osób uczy się tańca towarzyskiego omijając wielkim łukiem nasze rodzime tańce ludowe. A tymczasem polski mazurek został doceniony i oklaskiwany gromkimi brawami przez publiczność bułgarskiej telewizji „Dance with me” (Tańcz ze mną).

 

Każdy kto chciałby opanować mazurka może wziąć udział w warsztatach tańców tradycyjnych organizowanych cyklicznie przez grupę n_obrotów (kontakt  nobrotow@gmail.com lub <http://pl-pl.facebook.com/pages/n-obrotow/119181604772057).

 

Grupa nie zajmuje się tańcem scenicznym, tylko takim, jakim pamiętają go jeszcze niektórzy najstarsi tancerze na wsiach (można powiedzieć surowym – tzw. „in crudo”).

 

Ale potem można uczyć się już tylko od profesjonalistów.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263