Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-03-03 Palmy na konkurs
Dziś rzadko już samemu wykonuje się palmy w domu. Można je kupić w sklepie. Dlatego, aby popularyzować tradycję wykonywania palm wielkanocnych, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne.
Fot. D.Krześniak - archiwum muzeum
Konkurs ma pogłębić więzi z regionem Mazowsza, wiedzę na temat symboliki i znaczenia palm w obrzędowości ludowej oraz pobudzać aktywność twórczą.
Uczestnikami konkursu mogą być dzieci, młodzież, osoby indywidualne, twórcy niezrzeszeni i zrzeszeni (koła, stowarzyszenia). Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wykonać tradycyjną palmę wielkanocną (nie większą niż 3 metry). Do jej wykonania należy wykorzystać tworzywa naturalne i tradycyjne formy zdobienia.
Jury oceniać będzie estetykę wykonania pracy, walory artystyczne oraz dobór odpowiednich materiałów i elementów zdobniczych.
Znaczenie palmy
Ze Świętami Wielkanocnymi wiąże się wiele obrzędów. Dawniej palmy wykonywano z zielonych gałązek, które symbolizowały życie, siły witalne, radość i coroczną odnowę roślin.
Wierzono, że palmy posiadały dobroczynne właściwości. Osiągały je dzięki gałązce wierzbowej, która - przeważnie już o tej porze – była obsypana pięknymi, srebrnymi baziami. W religii chrześcijańskiej gałązka wierzby symbolizowała zmartwychwstanie i nieśmiertelność duszy.
Zdobiono ją również innymi zielonymi roślinami, np. używano cisinę (podobno posiadała właściwości lecznicze), gałązki borówek, bukszpan, barwinek. Dodawano sztuczne lub suszone kwiaty oraz wstążeczki. Z gotowymi, kolorowymi palmami szło się do kościoła, aby je poświęcić.
Fot. D. Krześniak - archiwum muzeum
Następnie po nabożeństwie zabierano je do domu i kropiono nimi chałupę, obejście i bydło w oborze. Uderzano się lub chociaż dotykano palmami, aby przekazywać sobie ich życiodajną moc. Gładzono nimi boki krów, a nad ich głowami wykonywano znak krzyża. Palmą uderzano również krowy, które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby dobrze się doiły i pasły oraz żeby czarownice nie odbierały im i nie psuły mleka.
Nagrody konkursowe
Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród nastąpi 17 kwietnia podczas Niedzieli Palmowej w skansenie. Nagrody za najładniejszą, tradycyjną palmę wielkanocną ( I, II i III miejsce) zostaną przyznane w dwóch kategoriach – indywidualnej i zbiorowej.
Goście, którzy odwiedzą skansen podczas Niedzieli Palmowej obejrzą i ocenią palmy wykonane przez uczestników konkursu. Każdej konkursowej palmie zostanie przypisany numer i za pomocą kuponów konkursowych będzie można oddać swój głos.
Fot. D. Krześniak - archiwum muzeum
Dla autora najładniejszej tradycyjnej palmy mazowieckiej przyznana zostanie Nagroda Specjalna Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, gdyż zwycięzcy otrzymają nagrody pieniężne. Ponadto trzeba pamiętać, że konkursy kształtują osobowość, rozwijają wyobraźnie, zdolności artystyczne oraz rozpalają chęć współzawodnictwa. Regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.mwmskansen.pl
Anita Gad - Turalska
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )