wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-11 Nauka frywolitki

Jeśli chcesz posiąść sztukę wykonywania frywolitki, to 21-22 marca Muzeum Podlaskie w Białymstoku wraz z Stowarzyszeniem Dziedzictwa Podlasia organizuje warsztaty wykonywania tej koronki.

 

Fot. Archiwum M. Paśnik - Petryczenko

1. Kolczyki piruet 2. Obróżka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krok po kroku uczestnicy zajęć będą wiązać frywolitkowe słupki, robić pikotki, tworzyć i łączyć kółka oraz łuczki. Uczestnicy nauczą się też czytać schematy wzorów frywolitkowych, aby potem w domu doskonalić swoje umiejętności w oparciu o dostępne w prasie i internecie wzory.


Pod okiem Moniki Paśnik – Petryczenko, która prowadzi na Warmii autorską pracownię biżuterii frywolitkowej, uczestnicy wykonają samodzielnie kolczyki.

 

 

Fot. Archiwum M. Paśnik - Petryczenko

1. Bransoleta z malachitami 2. Kolczyki ankars

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Naszyjnik z kolczykami 4. Naszyjnik różowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frywolitka to rodzaj ręcznie robionej koronki. Technika jej wykonywania sięga podobno korzeniami do starożytnych Chin i Egiptu.

 

W XVII i XVIII wieku wiązanie frywolitkowych supełków było zajęciem bardzo modnym na europejskich dworach. Zachowały się portrety dam z czółenkiem w dłoniach oraz pieśń opiewająca frywolitkującą angielską królową Marię. Same czółenka wykonywano z cennych kruszców i szlachetnych materiałów, wysadzano drogimi kamieniami lub bogato zdobiono.


Dziś frywolitkę robi się najczęściej z bawełnianych nici uszlachetnionych poprzez merceryzację, dzięki czemu są gładkie i mocne. Nici łączy się za pomocą czółenka drobnym i ścisłym splotem, co czyni koronkę filigranową i misterną, a jednocześnie wyjątkowo trwałą.

 

Fot. Archiwum M. Paśnik - Petryczenko

Czółenko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Technika ta nie jest trudna do nauczenia, ale wymaga nieco cierpliwości. Wykonanie koronki frywolitkowej zabiera wielokrotnie więcej czasu niż np. wykonanie koronki szydełkowej. Co więcej, splotu frywolitkowego nie da się spruć, każda pomyłka oznacza więc rozpoczęcie pracy od nowa.


Biżuteria frywolitkowa dobrze się nosi, ponieważ jest lekka i ciepła w dotyku. Jest efektowna i zachowuje kształt bez konieczności dodatkowego usztywniania.


W razie potrzeby koronkę można wyprać, nie farbuje. Suszyć, rozkładając starannie pomiędzy kilkoma warstwami sztywnego materiału i przyciskając prasą (np. kilka książek, najlepiej dobrych). Nie wymaga prasowania.


Zapisy  jcharytoniuk@gmail.com 

 

Zobacz też http://wiano.eu/obrusy-i-serwetki/frywolitka 

http://wiano.eu/kolczyki-i-wisiorki-dodatki 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263