wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-06 Lipskie pisanki

Lipsk nad Biebrzą swoją sławę zawdzięcza pisankarkom, które sztukę pisania na jajku opanowały do perfekcji. Ich jajka zdobią kolekcje muzealne i prywatne w kraju i na świecie. Instruktorki z Lipska pokażą na warsztatach, organizowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, jak wykonywać lipskie pisanki.  

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jajka w tym regionie są zdobione rozgrzanym woskiem. Nakłada się go na skorupkę za pomocą główki szpilki. Z powstałych przecinków pisankarki tworzą kompozycje równomiernie rozłożone na całej powierzchni pisanki. 

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wzory są zbudowane z motywów rozet, słoneczek, wachlarzy, łańcuszków. Po nałożeniu woskowego ornamentu jajko jest barwione przez zanurzenie w farbie.

 

Dawniej pisankarki do tego celu używały naturalnych barwników uzyskiwanych z wywaru kory dębowej lub olchowej często zmieszanej z opiłkami żelaza, zanurzały jajko, a następnie gotowały w wywarze z łusek cebuli. Nadawały pisance barwę czarną bądź brunatną barwę.


Na początku lat 70-tych XX wieku jajko zostało zastąpione wydmuszką.

 

Pisankarki zaczęły też wykonywać wielobarwne pisanki poprzez kilkakrotne zanurzanie jajka w różnokolorowych barwnikach w kolejności od najjaśniejszego do najciemniejszego. Przed każdym włożeniem do farby nakładały kolejną warstwę zdobienia. Ostatni najciemniejszy kolor stanowił tło dla wielobarwnego ornamentu.
Doświadczone pisankarki potrafią dzisiaj zdobić jajka przy użyciu 5-6 barwników.  


Od maja 2007 r. pisanki lipskie można podziwiać w Muzeum Lipskiej Pisanki w Lipsku.

 

W pracowni muzealnej można obejrzeć pokaz zdobienia i wykonać pod kierunkiem instruktorki własną pisankę.


Warsztaty organizowane przez Muzeum Podlaskie odbędą się 11 kwietnia w Białostockim Muzeum Wsi. Warsztaty są skierowane do osób dorosłych.


Informacje i zapisy: jcharytoniuk@gmail.com

 

Zobacz też:

Muzeum pisanek w Ciechanowcu http://wiano.eu/article/403 

Muzeum pisanek na Ukrainie http://wiano.eu/article/451  

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263