Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2011-10-13 Wiejskie zajęcia
Po raz kolejny w Woli Osowińskiej odbyły się pokazy ginących zajęć wiejskich. Licznie przybyli zwiedzający mieli okazje zobaczyć m.in.: młócenie cepami, kiszenie kapusty czy prace na kole garncarskim.
Organizatorem imprezy był Gminny Ośrodek Kultury i Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej.
W pokazach uczestniczyło siedem grup szkolnych z powiatu radzyńskiego i łukowskiego, w sumie ok. 300 zwiedzających. W większości były to dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów.
W dawnym warsztacie stolarskim pana Stanisława Kryjaka uczniowie mogli dowiedzieć się, w jaki sposób budowano domy z drewna bez użycia gwoździ – proces powstawania tzw. węgłów.
Są to wiązania skrzyżowanych w narożu budynku ścian wieńcowych.
Fot. Archiwum gminy
Pokaz powstawania węgłów
Dom drewniany
Konstrukcja wieńcowa inaczej zrębowa oznaczała wznoszenie ścian z bali – okrąglaków, półokrąglaków lub bali obrobionych do kantu. Układało się je poziomo – jeden na drugim. Łączono na narożnikach węgłami w zamknięty wieniec. Były trzy główne odmiany na obłap, na nakładkę i rybi lub jaskółczy ogon.
Z kolei w gospodarstwie pani Henryki Skowron zwiedzający uczestniczyli w pokazie kiszenia kapusty. Zajęcia prowadziły pani Teresa Bernat i Marzanna Łaskawska. Była to nie lada frajda dla dzieci, które samodzielnie szatkowały kapustę. Można tam było również zobaczyć różne rodzaje szatkownic, beczek i starodawny tłuk do kapusty.
Fot. Archiwum gminy i własne
Szatkowanie kapusty
Szatkownicę nazywano także heblem do kapusty, bowiem kształtem i sposobem działania przypominała narzędzie stolarskie.
Szatkownica wykonana jest z twardego drzewa, w której tkwią skośnie osadzone noże. Trzeba energicznie pocierać kapustą, aby powodować jej krojenie.
Najczęściej szatkownicę kładło się na beczce lub na innym naczyniu, do którego sypała się rozdrobniona kapusta.
Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się również gospodarstwo pana Ryszarda Skowrona, który razem z Zygmuntem Kulikiem i Czesławem Józwikiem prezentowali młócenie zboża za pomocą cepów.
Fot. Archiwum gminy
Młócenie cepami
Cepy to dwa kije, złączone rzemieniem. Jeden kij trzymano w rękach, tym drugim uderzano w zboże, powodując wytrząsanie ziarna z kłosów. Następnie trzeba było oczyścić ziarno z plew (śmieci powstałych z kłosów i słomy) na rzeszocie (sicie) i młynku.
Uczestnicy poznali też pracę na żarnach. Pocierając kamieniami ziarno ścierało się je na mąkę.
Fot. Archiwum gminy
Praca na żarnach
Dzieci przyjrzały się też robieniu strzeszaków – snopków stanowiących dolną warstwę poszycia dachów.
W tym samym czasie odbywały się spotkania poszczególnych grup zwiedzających z panią Heleną Długołęcką – hafciarką ludową, która również zajmuję się plastyką obrzędową, czyli robieniem kwiatów, bukietów, palm z bibuły.
Fot. Archiwum muzeum
Prezentacja haftów
W budynku obok, swoje umiejętności prezentował zebranym garncarz – pan Wiesław Matysiak. Dzieci chętnie zasiadały przy kole garncarskim, próbując swoich sił przy tworzeniu glinianych naczyń i ozdób.
Fot. Archiwum gminy
Lepienie garnków
Miejscem, w którym można było uczestniczyć w pieczeniu chleba i wyrabianiu masła była Izba Regionalna, gdzie swoim kulinarnym doświadczeniem dzieliły się z gośćmi pani Lucyna Skowron, Katarzyna Skowron i Albina Kożuch.
Właśnie tam zwiedzający zetknęli się z obróbką lnu – rośliny, z której powstawały nici. Mogli spróbować swych sił na warsztacie tkackim. Czynności te prezentowały panie Czesława Kożuch i Krystyna Sałata.
Fot. Archiwum gminy
Warsztat tkacki
1. Pokaz pracy na kołowrotku 2. Warsztat tkacki
Miłym zakończeniem pokazów był regionalny obiad, którym zostali poczęstowani zwiedzający. Pokaz przygotowywania potraw regionalnych przygotowały panie Marianna Skowron i Grażyna Listosz.
Fot. Archiwum gminy
Wspólne obiadowanie
Po raz pierwszy pokazy ginących zawodów i umiejętności odbyły się w październiku 2009 r., już wtedy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pan Andrzej Kosek dziękuje pracownikom GOK-u, wolontariuszom i wszystkim tym, którzy pomagali przy organizacji i przeprowadzeniu pokazów.
Zobacz też:
Żniwa w skansenie http://wiano.eu/article/1171
Tkanie na krosnach http://wiano.eu/article/627
Lepienie garnków http://wiano.eu/article/1137
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )