Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-10-27 Wiejskie ogródki
Miłośnikom ogrodów polecamy aranżacje dawnych wiejskich ogródków. Choć odeszły w przeszłość wraz drewnianymi chatami, pozostały opisy etnografów, jak dawniej wyglądały. Można też podpatrzeć w skansenach, co dawniej siano i sadzono.
Za pierwsze ogrody chłopskie etnografowie uznają kawałki gruntów przydzielone w XIII wieku małorolnym chłopom. Uprawiano w nich kapustę, rzepę, chmiel, a później także proso, len, zboża. Na każdym siedlisku chłopskim, a także na miedzach sadzono drzewa owocowe, głównie jabłonie i grusze. Przez długi czas ogród chłopski miał znaczenie jedynie użytkowe.
Ogród ozdobny pojawił się pod koniec XVII i na początku XVIII wieku. Ogradzano go plecionkami żerdziowymi, gałęziami, potem sztachetami. Przed domem sadzono rośliny kwitnące. Nazywano je ogródkami przedokiennymi.
Fot. Archiwum własne
Przydomowy ogródek w skansenie w Ciechanowcu
W ogródkach pojawiły się zioła: mięta, bylica, boże drzewko, rumianek, lubczyk, szałwia, piołun i nagietek. Niektóre z nich mają ozdobne kwiaty. Ogródki przedokienne stały się charakterystyczne dla wsi na początku XIX wieku.
Wraz z rosnącym zainteresowaniem na rośliny ozdobne, na rynku pojawiły się pisma z poradami zachęcającymi do uprawy ziół i kwiatów, jak czasopismo Ogrodnik Polski. Polecamy też książkę Izabeli Czartoryskiej „Myśli różne – o sposobie zakładania ogrodów” wydaną w 1805 r.
Wśród roślin ozdobnych w tym okresie dominują: rezeda wonna, groszek pachnący, lewkonie, lwie pyszczki, maki. E. Jankowski w swym opracowaniu „Dzieje ogrodnictwa w Polsce” opisuje, że przed włościańskimi chatami, a zwłaszcza tam, gdzie były dziewczęta, rosły malwy, wrotycz, nagietki i aksamitki.
Fot. Archiwum własne
1. Malwy w ogródku w sierpeckim skansenie 2. Słoneczniki
Chłopskie ogrody przydomowe na szerszą skalę zaczęły się upowszechniać na początku XX wieku. Charakterystyczny dla polskiej wsi był tzw. przedogródek, usytuowany między chałupą a drogą biegnącą przez wieś. Urządzenie go według swoich upodobań, przyzwyczajeń, niekiedy rodzinnych zwyczajów, a także wpływów postronnych (miejscowego dworu). Była to wizytówka mieszkańców zagrody.
Fot. Archiwum własne
Przydomowe ogródki w sierpeckim skansenie
Z upływem czasu zestaw roślin ozdobnych powiększał się. Na stałe w ogródkach zadomowiły się: astry, rudbekie, dalie, piwonie i rozpowszechnione w okresie międzywojennym – floksy, ostróżki, irysy. Rośliny te były utrwalane na obrazach, układane do suchych bukietów ustawianych przed lub za obrazami o tematyce religijnej. Dekorowano nimi także krzyże i przydrożne kapliczki.
Fot. Archiwum własne
Przydomowe ogródki kwiatowe i zielnik - skansen w Sierpcu
W tym czasie rozpowszechniły się też krzewy ozdobne, głównie bez i jaśmin. We wcześniejszych okresach w obejściach sadzono krzewy rodzime i użytkowe: kalina koralowa, bez czarny, leszczyna tarnina, kłokoczka, wawrzynek wilczełyko.
Fot. Archiwum własne
Przydomowe ogródki - sad i zielnik
Drzewa natomiast sadzono na skraju ogrodu lub przy budynkach, by ich gałęzie osłaniały dach domu i rzucały cień na podwórze. Ważnym elementem zagospodarowania podwórza był tzw. gaik – miejsce porośnięte murawą i ocienione lipami, jesionami lub innymi charakterystycznymi dla danego regionu drzewami, wykorzystywane do odpoczynku.
Fot. Archiwum własne
Przydomowe ogródki w skansenie w Sierpcu - zielnik, sad i kwiaty
Co charakterystyczne – nigdy nie sadzono drzew szpilkowych, uważając, że ich miejsce jest w lesie.
Tak więc zieleń wiejskich ogródków była i jest nie tylko ich ozdobą, ale spełnia wiele użytecznych funkcji, np. relaksującą, ochronną przed kurzem i hałasem, schronienie dla zwierząt.
Zobacz też:
Wiejskie ogródki http://wiano.eu/article/499
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )