wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-11-09 Gęsina na Marcina

W tym roku do akcji „Gęsina na św. Marcina” przystąpiło 30 najlepszych restauracji. Akcja będzie trwać ponad dwa tygodnie (od 11 do 27 listopada).

 

Wszystkie restauracje w czasie trwania akcji na swych witrynach oznaczone będą logiem akcji z napisem: „SerwuJemy – zapraszamy”, tak by były łatwo rozpoznawalne z zewnątrz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W każdej z takich restauracji szef kuchni został zobowiązany do przygotowania przynajmniej trzech autorskich przepisów, które przez cały czas trwania akcji będą dostępne w menu.

 

Wszystkie przepisy, przygotowane przez restauracje biorące udział w akcji, zostaną na koniec ocenione przez samych szefów kuchni. Wybiorą spośród siebie najlepszy przepis. Jego autor otrzyma tytuł „Królowa gęsiny na 2012 r.”

 

Wszyscy amatorzy, którzy chcieliby podzielić się swoimi umiejętnościami kulinarnymi, mogą przesyłać swoje przepisy na gęsinę na poczta@slowfood.pl .

 

Dziesięć najlepszych przepisów zostanie wydanych w książce w 2012 r. wraz z przepisami szefów kuchni. Autor najlepszego przepisu pojedzie za darmo na Slowfoodowe Targi „Salone de Gusto” do Turyny w październiku 2012 r.

 

Nadesłane przepisy oceniać będzie trzy osobowa kapituła pod przewodnictwem szefa kuchni restauracji Ancora, Adama Chrząstowskiego.

 

Fot. Archiwum organizatorów Slow Food Polska

Adam Chrząstowski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jego przepis na "Udka gęsie cofit z chutneyem ze śliwek"  zwyciężył w zeszłorocznym konkursie. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udka gęsie confit z chutneyem ze śliwek

 

Składniki:

4 udka gęsie
1 litr gęsiego tłuszczu
1 główka czosnku
2 łyżki soli
4 łyżki majeranku.
liść laurowy, ziele angielskie,
rozmaryn
200 g śliwek mrożonych
bez pestek
2 cm świeżego imbiru
1 szalotka posiekana
1 łyżeczka przyprawy
garam masala

 

Wykonanie:

2 ząbki czosnku rozetrzeć z solą i wymieszać z majerankiem. Natrzeć udka i odstawić na 12 godzin.

 

Następnie zalać udka tłuszczem, dodać zioła i resztę czosnku. Gotować na bardzo małym ogniu przez ok. 1,5 – 2 godziny, aż mięso będzie miękkie. Schłodzić udka w tłuszczu. Przed podaniem należy wyjąć je z tłuszczu i dopiec w piecu, tak by skórka była brązowa i chrupka.


W tym czasie na tłuszczu gęsim zeszklić szalotkę i imbir, dodać śliwki i garam masala. Dusić na małym ogniu przez około 5 minut. Podawać jako sos do udek.

 

Zobacz też:

Gęsia okrasa http://wiano.eu/article/1287

Dania z gęsi http://wiano.eu/article/1294

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263