wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-01-24 Magia chleba

Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku poszukuje coraz ciekawych form organizowania wystaw. Tym razem oprócz eksponatów pokazuje w technice 3D kilkunastominutowy film „ Jak powstawał chleb”. Można poczuć się tak, jakby było się w wiejskiej chacie przy pieczeniu chleba.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie wszyscy mają świadomość, szczególnie dzisiaj – w dobie różnorodności pieczywa, jak ogromną wagę przywiązywano do chleba – ukoronowania ciężkiej, mozolnej pracy chłopa, rolnika.

 

Żeby jednak można było cieszyć się „chlebem powszednim”, należało podjąć  wielomiesięczny trud. Właśnie o tym trudzie i związaną z nim tradycją można dowiedzieć się więcej zwiedzając wystawę Magia chleba naszego powszedniego, która została otwarta w olsztyneckim salonie systawowym.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Autorem scenariusza wystawy jest Jadwiga Wieczerzak – starszy kustosz w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku.

 

Jest to wystawa o tyle oryginalna, że głównym jej elementem jest kilkunastominutowy film „Jak powstawał chleb” zrealizowany w technice 3 D.

 

Autorem filmu jest mieszkaniec Olsztynka, specjalista w tej dziedzinie – Andrzej Waluk, aktorami zaś pracownicy Muzeum.

 

Całość została przedstawiona na tle skansenowskiej scenerii. Oprawę projekcji stanowi wspomniana wystawa, na której znajdują się m.in. eksponaty - „bohaterowie” filmu.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki zaaranżowaniu audiowizualnej części wystawy zgodnie z typowym wnętrzem wiejskiej izby można poczuć się niemal jak na planie filmu Andrzeja Waluka.


Poza przedstawieniem kolejnych etapów prac gospodarskich związanych z wytwarzaniem pieczywa, na wystawie ukazana została również bogata symbolika oraz rola chleba w ludowych obrzędach i zwyczajach. Zaprezentowane zostały także narzędzia i maszyny rolnicze.

 

W opozycji do wymiaru tradycyjnego postrzegania chleba część ekspozycji poświęcona została jego wypiekowi współcześnie.


Marta Żebrowska

 

Zobacz też:

Magia chleba http://wiano.eu/article/688


MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl