wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-01-27 Budownictwo Podlasia

Właściciele drewnianych domów na Podlasiu mogą pochwalić się swoim budynkiem, przystępując do konkursu „Na najlepiej zachowany zabytek”. Organizuje go po raz kolejny Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

 

Do wygrania jest łącznie 27,5 tys. zł, w tym za pierwszą nagrodę 6 tys. zł.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Zwycięzca 2011 - dom w Knyszynie

2. Zwycięzca 2009 - dom w Czyżach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale nie tylko pieniądze są do wygrania, także prestiż. Może to zachęcić do uczestnictwa osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne. Uzyskają bowiem darmową reklamę. Muzeum wyda folder ze zdjęciami kilkudziesięciu najciekawszych obiektów.


Do konkursu można zgłaszać budynki, które powstały do 1956 r. Po tym okresie socjalistyczna myśl budownictwa zniszczyła to co na Podlasiu było najpiękniejsze – bogate zdobnictwo.

 

Fot. Archiwum polskadrewniana.pl

1. Dom w Cieluszkach 2. Piękny ganek domu w Cieluszkach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koronkowo wycinane ozdoby dekoracyjne uzyskiwano wyrzynając piłką o wąskim brzeszczocie profilowane krawędzie w deskach przybijanych przy oknach, do naroży, wzdłuż krawędzi dachów i w szczytach domów. Precyzja wykonania świadczyła o wielkim kunszcie tamtejszych rzemieślników.


Organizatorzy konkursu chcą wyzwolić wśród mieszkańców  poczucie dumy z regionu. W wielu gospodarstwach zaściankowość zniszczyła to, co powinno być pielęgnowane na Podlasiu przez lata. Tak jak górale zachowali swoją odrębność, swój styl, z którego teraz czerpią profity.

 

Fot. Archiwum własne

1 i 2. Niszczejący dom w Brzozówce

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Przed wojną na Podlasiu były tysiące przepięknych drewnianych dworów, chat i innych obiektów. Tego czego nie zabrała pożoga wojenna, dopełniła ludzka bezmyślność.

 

Zachowało się jeszcze na Podlasiu dawne budownictwo, które należy pielęgnować, ale też i rozpowszechniać. Być może z czasem region doczeka się naśladowców, którzy czerpać będą inwencje z tych zgłaszanych do konkursów obiektów.


Termin składania aplikacji upływa 30 kwietnia. Do końca sierpnia jury obejrzy budynki, zaś nagrody zostaną przyznane do końca października.   

 

Zobacz też:

Budownictwo Podlasia - lauraci 2011 http://wiano.eu/article/1295

Chata podlaska http://wiano.eu/article/809

Zdobnictwo Podlasia http://wiano.eu/article/960

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263