wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-15 Jak zrobić pisankę

Na Kurpiach spotykamy najczęściej pisanki wykonane metodą batikową, czyli wzory pisane woskiem. Aby je wykonać, będzie nam potrzebny specjalny pisak, czyli szpilka wbita w patyczek, wydmuszki i wosk pszczeli.

 

Wosk wkładamy do puszki, którą musimy nieco przygrzać na ogniu, żeby wosk stał się czarny. Najlepiej postawić ją na lampionie, podłożyć świeczkę. Przez cały czas wykonywania naszej pracy wosk musi być płynny.

 

Przygotowujemy sobie wydmuszki. W jajku robimy z obu stron dziurki i wydmuchujemy zawartość. Jeśli jest brudne, myjemy je octem. Następnie dziurki zaklejamy woskiem. Nie zrywamy go.

 

Fot. Archiwum własne

1. Pisak - igła wbita w patyczek 2. Wydmuszki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początkującym twórczynie kurpiowskie radzą zacząć wzór od kropeczek. Gdy opanuje się już nakładanie wosku, można zacząć nakładać na skorupkę kreski, które układają nam się w rozetki, gwiazdki itd.

 

Aby nałożyć wosk w tym celu maczamy nasz pisak w ciepłym wosku, trochę przytrzymujemy szpilkę w tej ciepłej cieczy, by się ogrzała. Wosk bowiem stygnie szybko, jeśli główka szpilki będzie ciepła, będzie utrzymywać wosk w postaci płynnej.

 

Aby zrobić  kreskę na skorupce, należy szpilkę z woskiem dotknąć do jajka a następnie jednym pociągnięciem ręki wykonać ją. Wtedy kreska wyjdzie równo.

 

Kreski na jajku mają tak jakby główkę. Taki efekt uzyskujemy właśnie przez dotknięcie skorupki namokniętą woskiem szpilką, a następnie rozciągamy wosk ruchem ręki. 

 

Fot. Archiwum własne

Wzory na pisance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Twórczynie wprawną ręką nanoszą wzory na skorupki. Piszą po jajku ak jak im dyktuje wyobraźnia. Początkujący mogą zacząć od odtwarzania wzorków na jajku.

 

Tak przygotowane pisanki, jeszcze trzeba pokolorować. Wkładamy je do farby (można kupić specjalne do kolorowania jajek) lub też przygotować naturalne - zobacz Barwienie jajek http://wiano.eu/article/357

 

Fot. Archiwum własne

Przygotowane jajka do farbowania

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po wyjęciu z farby wydmuszki układamy na białym papierze do wyschnięcia.

 

Ścieramy wosk ze skorupki. Jeśli jest zbyt wyschnięty można lekko nad płomieniem go ogrzać, uważając by nie opalić jajka, a następnie zetrzeć szmatką. Pod woskiem zachowa się biała skorupka. W ten sposób uzyskamy piękny wzór na pisance.

 

Fot. Archiwum własne

Pisanki kurpiowskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz też:

Tarnowskie pisanki http://wiano.eu/article/1591

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263