Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-03-21 Świąteczny kiermasz
Twórcy, którzy przyjadą z różnych regionów Polski do Muzeum Etnograficznego w Toruniu 25 marca, na stu stoiskach zaprezentują piękne przedmioty do ozdobienia wielkanocnego stołu i przygotowania koszyka ze święconym.
Będą tradycyjne palmy – skromne, od pokoleń przygotowywane na ziemi dobrzyńskiej, bogato zdobione wileńskie i barwne, o różnorodnych kształtach palmy z Lubelszczyzny, Kurpiów i Pałuk.
Fot. Archiwum muzeum
Palmy wielkanocne
Również zdobionych jaj będzie niemało – wielobarwne, batikowe z Suwalszczyzny, wydrapywane z Opolskiego, zdobione wycinanką z Łowickiego, a także ażurowe, wykonane według tradycji czeskiej.
Jajo – symbol Wielkanocy – bywa też ubierane w szydełkowe koronki, frywolitki, zdobione biżuterią, malowane na sposób artystyczny.
Fot. Archiwum muzeum
Pisanki - metoda batikowa
R
egionalne hafty będzie można kupić na stoiskach z Kujaw, Kaszub, Borów Tucholskich, Żywiecczyzny, również koronki koniakowskie, kurpiowskie, dywany dwuosnowowe z Podlasia. Obrusy, serwety, serwetki do koszyczków na święcone – tradycyjne i z motywami wielkanocnymi.
W dużym wyborze znajdą się też wyroby z wikliny – małe koszyczki do święconego oraz kosze o różnorodnym przeznaczeniu: do chleba, na zakupy, o formach współczesnych, ale i bardzo tradycyjne.
Kilkunastu rzeźbiarzy reprezentować będzie wiele regionów: Wielkopolskę, Bory Tucholskie, Pałuki, ziemię chełmińską i dobrzyńską. Są to uznani twórcy, nagradzani najwyższymi nagrodami, tzw. Oskarami ludowymi.
Kiermasz jest też dobrą okazją do zdobycia niepowtarzalnych upominków na zajączka – drewniane zabawki dla dzieci, ptaszki żywieckie, drewniane koniki, szmaciane lalki i ceramiczne cudeńka.
Dla dorosłych znakomite na prezenty rzeźby, wyroby ceramiczne, tradycyjne oraz zaprojektowane współcześnie, wyroby rzemieślnicze z drewna oraz kwiaty z wiórów osikowych, świece figuralne z naturalnego wosku i wiele innych drobiazgów.
Zobacz też:
Niedziela palmowa http://wiano.eu/article/1618
Palmy z suchych traw http://wiano.eu/article/1609
Jak zrobić pisankę http://wiano.eu/article/1616
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )