wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-23 Lipskie pisanki

Tradycja zdobienia jaj wielkanocnych sięga w Polsce X wieku. W kulturze ludowej jajku przypisywano rolę magiczną, zwłaszcza święconemu. Wierzono w jego dobroczynną i życiodajną moc.

 

Dobre plony gwarantowało zakopywanie jaj na polu, a dom zabezpieczały skorupki pod strzechą i przerzucanie pisanek nad dachem. W czasie choroby toczono jajko po ciele chorego, a woda w której gotowano jaja miała moc leczniczą i upiększającą.

 

Fot. Archiwum muzeum

Lipskie pisanki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przechowywanie pisanek w domu miało zapewnić pomyślność. Wymiana pisanek między panną a kawalerem była potwierdzeniem uczucia. Do dnia dzisiejszego kultywowany jest zwyczaj dzielenia się święconym jajkiem podczas śniadania Wielkanocnego.


W Lipsu n/Biebrzą – zagłębiu pisankarskim – tradycje ozdabiania jaj sięgają XIX wieku i nadal są kultywowane. Lipskie pisanki wykonywane metodą batiku szpilkowego, zdobione charakterystycznymi dla tego terenu ornamentami, stanowią ozdobę muzealnych i prywatnych kolekcji sztuki ludowej w kraju i na świecie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Lipskie pisanki

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Batikowa technika zdobienia jaj polega na nakładaniu wosku na jajko przy pomocy szpilki osadzonej na drewienku. W tradycyjnych wzorach przeważają motywy krzyża, słońca, drzewka i charakterystyczne wiatraki oraz grabki. Pisanki tego typu występują w centralnej i wschodniej Polsce.


Białostockie Muzeum Wsi organizuje warsztaty wykonania lipskiej pisanki. Odbędą się one 27 marca.

 

Zobacz też:

Nowe oblicze pisanki http://wiano.eu/article/1620

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263