wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-22 Zielone Świątki

W Zielone Świątki tj. 27 maja zabytkowe wnętrza chałup Białostockiego Muzeum Wsi – zostaną - zgodnie z tradycją – przyozdobione gałązkami brzozy i liśćmi tataraku. Przypomniane zostaną też zwyczaje zielonoświątkowe, m.in. chodzenie z królewną lub inaczej wodzenie kusta.  

 

Fot. Archiwum muzeum

Strojenie królewny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Podlasiu zwyczaj ten znany był w okolicach Tykocina. W dzień Zielonych Świątek zbierały się poza wsią, przy ognisku dziewczęta, które spośród siebie wybierały najładniejszą nazywaną „królewną”.

 

Fot. Archiwum muzeum

Chodzenie z królewną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ubrana w długą, białą sukienkę, przystrojona w uplecione z kwiatów wieńce była prowadzona przez pozostałe dziewczyny wzdłuż granicy wioskowych pól, a następnie do wsi.

 

Tam zachodziły kolejno do domów, śpiewając pieśni, za które otrzymywały datki w formie pożywienia, np. jajek, pierogów mięsa. Z zebranego poczęstunku organizowano w karczmie ucztę, na którą przychodzili także kawalerowie.

 

Zielonymi Świątkami określa się Niedzielę Zesłania Ducha Św., zapewne dlatego, że w tym dniu już wszystko się na ziemi zieleni. Dawniej na tę okoliczność wszyscy maili czyli stroili swoje domy, kościoły gałązkami brzozy i liśćmi tataraku. Na ten dzień gospodynie piekły jak na Wielkanoc placki i babki, tyle że się ich nie święciło i było ich mniej.

 

Zamiast wypieków Białostockie Muzeum Wsi gromadzi na festynie producentów żywności. Jest to też okazja, by podpatrzeć prace hafciarek, plecionkarzy, garncarzy i innych ginących zawodów.

 

Zobacz też:

Chodzenie z kustem http://wiano.eu/article/1073

Zielone Świątki http://wiano.eu/article/1050

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263