wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-24 Zielone Świątki

W Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich w Zielone Świątki (27 maja) od rana nastąpi wspólne majenie chałup i obejść gospodarskich, krzyży i kapliczek. Wyplatane też będą wieńce z liści klonu, dębiny, brzozy i polnych kwiatów na rogi i kałduny krów, gęsie szyje i karki psów.

 

Fot. Archiwum muzeum

Majenie krzyży

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Tak jak to dawniej bywało. W Zielone Świątki w wielu wsiach wito wieńce na obręczach i nad wieczorem ze śpiewem wieszano je po trzy na każdym krzyżu za wsią lub we wsi stojącym.


Ubierano też wołu w wieńce i chodzono z tak przystrojonym zwierzem do każdego z gospodarzy. Ze złożonych chłopcom darów: jaj, pierogów, okrasy itd. wyprawiano w karczmie biesiadę.

 

Muzeum proponuje uczestnikom ozdobienie liśćmi klonu, dębiny, brzozy i polnych kwiatów także krów, gęsi i psów.


W niektórych wioskach był też zwyczaj palenia za wsią pod krzyżami po Zielonych Świątkach brzeziny, którą w święta majono domostwa.


Zielone Świątki to także gra w zielone.


Gra w zielone


Gra opiera się na zakładzie o zielone. Zakładano się na wiosnę, zabawa trwała do końca lata.
 
W każdym zakładzie brało udział trzech chłopców: dwóch zakładających się i trzeci jako świadek, który przecinał ich połączone uściskiem ręce na znak zawartego zakładu. Przegrywał ten, który nie miał przy sobie zielonego i nie mógł pokazać zielonego na żądanie kolegi.
 
Jeden chłopiec mógł założyć się o zielone z kilkoma graczami. Zielone noszono w kieszeni. Nie mogło być one ani zeschłe, ani za bardzo zwiędłe. Grano o jakiś przedmiot lub pieniądze. Temu, który nie miał przy sobie zielonego, mówiono: „Nie graj Wojtek, nie przegrasz portek
Podczas festynu odbędą się też konkursy z nagrodami w chałupie z Piechowic.

 

Zobacz też:

Zielone Świątki http://wiano.eu/article/1706

Zielone Świątki http://wiano.eu/article/1703


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263