wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-23 Zielone Świątki

Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 27 maja w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie zaprezentuje zwyczaje z terenu Wielkopolski, Śląska, Łowicza oraz Sieradza związane z pracami wiosennymi trwającymi od Wielkanocy do Bożego Ciała.

 

Odbędą się mini inscenizacje prezentujące oprowadzanie umajonych wołów i korowód smolarzy, które  były związane bezpośrednio z Zielonymi Świątkami jako świętem rolników i pasterzy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Umajone dzieci

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W Zielone Świątki po wsiach w okolicach Szymanowa chodzili przebierańcy zbierając datki od gospodarzy. Najważniejszy był Smolorz.
 

Smolarze byli to wytwórcy smoły i mazideł. Wiosną, kiedy rolnicy przygotowywali maszyny do prac na polu zjawiali się we wsi by sprzedać swój towar.

 

Przebierańcy „smolarze” w trakcie pochodu zielonoświątkowego nieśli wiadra z błotem i sadzą. Smolili sadzami biegnące za nimi dzieci lub obrzucali je błotem. Na szczęście, żeby się dobrze wiodło.
 
Za smolenie przebierańcy dostawali jaja, wkładali je do kosza na wozie. Na nim wieźli gałęzie brzozy.

 

W Zielone  Świątki strojono – majono krowy w wieńce zielone i kwiaty, a przed wypędzeniem w pole smagano je brzozowymi gałązkami.

 

Fot. Archiwum muzeum

Majanie krów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gotowano wywary z ziół i wyparzano nimi skopki do mleka i maselnice-kierzanki. A wszystko przeciw czarownicom, które łase były na mleko i starały się odebrać cudzym krowom.

 

Rozpoczęciu imprezy będzie towarzyszyło sypanie kobierców kwiatowych.

 

Fot. Archiwum muzeum

Sypanie kobierców

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Wzorem lat ubiegłych Festyn Zielonoświątkowy będzie ukierunkowany na najmłodszych gości odwiedzających Muzeum. Znaczna część terenu zostanie oddana we władanie dzieci, zamieniając się w krainę zabaw, gier i wszelakich atrakcji.

 

W umajonej w tym dniu zagrodzie edukacyjnej wyplatane będą wianki oraz odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci. Najodważniejsi będą mogli pomalować swoją twarz w najróżniejsze motywy. Będą również gry i konkursy dla dzieci i dorosłych, a dla mniej odważnych będą pokazy baniek mydlanych. 


Na stanowiskach muzealnych będzie się można zapoznać z ziołami i ich magicznymi właściwościami. Poznać całe spektrum wierzeń, czarów i rytuałów.

 

Zaprezentowane zostaną także sposoby wytwarzania sera owczego oraz narzędzia rolnicze z kolekcji muzealnej.

 

W programie przewidziane są również warsztaty interaktywne  filcowania, découpage’u i scrapbookingu.

 
Festyn Zielonoświątkowy uatrakcyjni program artystyczny w wykonaniu zespołu dziecięcego Szreniawa oraz zespołów ludowych.

 

Zobacz także:

Zielone Świątki http://wiano.eu/article/1703
Zielone Świątki http://wiano.eu/article/1050

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263