wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-20 Wesele Biskupiańskie

W Muzeum Rolnictwa w Szreniawie odbędzie się 26 sierpnia widowisko „Wesele Biskupiańskie”. To już dziesiąta impreza folklorystyczna z cyklu „Wesela Wiejskie”. W zeszłym roku publiczność obejrzała „Wesele Sieradzkie”.


Biskupizna jest mikroregionem folklorystycznym. Należy do niej trzynaście miejscowości powiatu gostyńskiego ze stolicą w Krobi. Tereny te należały dawniej do biskupów poznańskich, stąd też wywodzi się nazwa mikroregionu.

 

Fot. Archiwum http://www.starakrobia.powiatgostyn.pl

Para Młodych i goście weselni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieszkankami są Biskupianki i Biskupianie, posiadający własną kulturę, język, obrzędy, stroje, muzykę i taniec.


Folklor biskupiański odchodzi powoli w zapomnienie. Stroje biskupiańskie można zobaczyć już tylko przy okazji wielkich świąt i podczas imprez folklorystycznych.


Mieszkańcy Starej Krobi skrzyknęli się w 1970 r. i odtworzyli Wesele Biskupiańskie według starego obrzędu, aby młodzież mogła zobaczyć jak to kiedyś na weselach bywało.

 

Fot. Archiwum http://www.starakrobia.powiatgostyn.pl

Młoda Para w ciemnych strojach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wesele trwało zawsze aż do soboty, u zamożnych zaczynało się już w poniedziałek lub we wtorek, u biedniejszych – w środę lub w czwartek. Organizowane było najczęściej jesienią lub wiosną.


Od rana zjeżdżali się goście. Witała ich drużba, częstując wódką. Zasiadali do pierwszego poczęstunku, składającego się z placka, chleba i kawy. Potem głos zabierał drużba, jeszcze raz witając gości i dziękując rodzicom za wychowanie Młodej Pary. Rodzice udzielali błogosławieństwa, a kucharka święciła wszystkich wodą.


Następnie przy dźwiękach muzyki, wszyscy wsiadali do bryczek i jechali do kościoła. Do kościoła wchodzono w odpowiednim porządku: najpierw panny, za nimi panna młoda z druhną, gospodynie. Stawały po prawej stronie ołtarza. Parobcy, gospodarze stawali po lewej stronie ołtarza.

 

 Fot. Archiwum http://www.starakrobia.powiatgostyn.pl

Zaślubiny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W drodze powrotnej z kościoła drużba wręczał młodemu cepy – symbol pracowitości, a pannie młodej chleb – symbol gospodarności i sytości.
Podczas uroczystości weselnej odbywały się wyścigi konne z bryczkami, śpiewano pieśń „U drzwi twoich”… Witano przybyłych chlebem i solą.

 

Zmieniano stroje z ciemniejszych na lżejsze o jasnych barwach.

 

Fot. Archiwum http://www.starakrobia.powiatgostyn.pl

Jasne stroje biskupiańskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszy taniec zwany okrągły lub w kółko należał do młodych, drużby i druhny.

 

Najważniejszą ceremonią weselną były oczepiny. Obrzęd składał się trzech zasadniczych elementów: zbieranie na czepiec przy śpiewach, taniec „służenie przed czepcem” na cześć panny młodej oraz ostatniego tańca panieńskiego – taniec z pierwszym drużbą.


Oprawę muzyczno-folklorystyczną „Wesela Biskupiańskiego” zapewnią dwa zespoły z Biskupizny - Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic oraz Zespół „Młodzi Biskupianie” ze Starej Krobi.

 

Po głównych obrzędach weselnych wystąpią- w ramach VI Festiwalu Sztuki Ludowej- zespoły folklorystyczne z Białorusi, Bułgarii, Czech, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Turcji, Łotwy i Rosji.

 

Ponadto w programie przewidziano otwarcie wystawy pt. "Wesele biskupiańskie. Rzecz o tradycji".

 

Zobacz też:

Wesele sieradzkie http://wiano.eu/article/1216

Wesele kurpiowskie http://wiano.eu/article/1738

Oczepiny http://wiano.eu/article/1084

Tradycyjne wesele http://wiano.eu/article/1016

Taniec wesely http://wiano.eu/article/1226

Przyśpiewski weselne http://wiano.eu/article/1085

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263