wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-10-25 Ślubne sesje

Arkadia, wieś, położona tuż przy Łowiczu, stała się ulubionym miejscem nowożeńców. Park, założony przez księżną Helenę Radziwiłłową, jest - zwłaszcza w piękną, jesienną pogodę -  cudownym plenerem do robienia zdjęć ślubnych.

 

Fot. Archiwum własne

Jesień w Arkadii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ale warto też pamiętać o pobliskim maurzyckim skansenie, także urokliwym miejscem na ślubną fotografię, ale jakże swoiskim miejscem.   

 

Arkadia była niegdyś nędzną wioską. Dawno temu nazywała się Łupin, w 1777 r. została nabyta przez ks. Michała Radziwiłła od arcybiskupa Ostrowskiego. Została zamieniona w piękny ogród.

 

Helena Radziwiłłowa postanowiła z opuszczonego zakątka zrobić kawałek greckiej krainy. Zamiar swój przeprowadziła, choć wielkim kosztem.

 

Fot. Archiwum własne

1.

2. Grota Sybilli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. i 5. Domek Gotycki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Stosownie do mody z końca XVIII stulecia, park zapełniono dziwnemi budowlami, sprowadzono różne osobliwości z odległych bardzo stron i powstał czarujący gaj, pełen tajemniczych ustroni, a nawet prawdziwych dzieł sztuki - napisał Aleksander Janowski w swoim przewodniku "Wycieczki po kraju", wydanym w 1900 r.

 

- Niewątpliwie, że opis modnego ogrodu, jaki zostawił ks. biskup warmiński w swej satyrze "Żona modna", żywcem wzorowany był na Arkadii, gdzie bliski sąsiad, rezydujący często w Skierniewicach, bywał zapewne częstym gościem. "Żona modna" z XVIII wieku takiego pragnie ogrodu:

 

..."Niech bedą z cyprysów gaiki,

Szemrzące po kamykach gdzieniegdzie strumyki,

Tam kiosk, a tu meczecik, holenderskie wanny,

Tam domek putelnika, świątynia Dyany,

Wszystko tak od niechcenia, jakby dla igraszki,

Belwederek maleńki, klateczki na ptaszki,

A tu słowik miłośnie szczebiocze do ucha,

Synogarlica jęczy, a gołąbek grucha,

A ja dumam ukryta poomiędzy czyprysy

Nad losami Pameli, albo Heloizy".

 

Fot. Archiwum własne

1, 2 Przybytek Arcykapłana - sztuczne ruiny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Przybytek Arcykapłana

4. Świątynia Diany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cały smak pudrowanych pasterek objawia się w tym dziś bardzo zaniedbanym parku (tak też jest i do dzisiaj). Znaczną ilość prawdziwie artystycznych pamiątek rzeź, marmurów, popiersi i waz przeniesiono stąd do Nieborowa, lecz i to co pozostało, bardzo ciekawe jest do obejrzenia. Najpiękniejsza jest świątynia Dyany z plafonem Norblina, przedstawiającym jutrzenkę (...).

 

Niemniej piękny jest tu śmiały łuk rzymski oparty o gotycki zameczek, jest i grota z wielkich głazów ustawiona (....)


W Grocie Sybilli, nad którą zbudowany został murowany Domek Gotycki, Helena Radziwiłłowa urządziła symboliczne mieszkanie rycerza, poświęcone osobie syna Michała Gedeona, generała napoleońskiego. Zgromadziła tam historyczne pamiątki po bohaterze spod Płocka i Gdańska walczącego o ideały sprawy narodowej.

 

Fot. Archiwum własne

1. Domek Gotycki

2. Fragment Przybytku Arcykapłana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. i 5. Jesień w Arkadii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowożeńcy lubią się też fotografować na tle sztucznej ruiny zwanej Przybytkiem Arcykapłana. Uwagę przyciągają detale architektoniczne i rzeźby antyczne, gotyckie i renesansowe.

 

Jest to jeden z oryginalniejszych pawilonów ogrodowych, jakie powstały na naszych ziemiach w ostatnich  ćwierci XVIII wieku.
Pięknie wygląda też kaskada wodna, wzorowana na architekturze wodociągów rzymskich, zrekonstruowana w 1951 r. przez znanego planistę ogrodów Gerarda Ciołka.

 

Fot. Archiwum własne

1. Kaskada wodna

2. Jesień w Arkadii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.i 5. Jesień w Arkadii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ale szukając plenerów do ślubnych fotografii, warto pamiętać także o skansenie w Maurzycach, położonego niedaleko Łowicza. Nie są to może królewskie budowle, ale jakże malownicze wiejskie chałupy.

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W maurzyckim skansenie często odbywają się sesje fotograficzne. Urok dawnej wsi posłużył rekonstrukcjom historycznym, spotom reklamowym, sesjom zdjęciowym do kalendarza 2012 r.

 

Prowadzone są tu warsztaty fotograficzne, np. Etnoprojekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych czy konkursy „Muzealne spotkania z fotografią”, organizowane przez Muzeum w Łowiczu. Skansen gości też ekipy telewizyjne jako miejsce prezentacji tradycji i zwyczajów dorocznych regionu łowickiego.


W skansenowskim kościele z Wysokienic odbywają się także ceremonie zaślubin. Po raz pierwszy ślub w  świątyni odbył się w lipcu tego roku. Obiekt ten jest jednym z cenniejszych budowli skansenu. Drewniany kościół pod wezwaniem św. Marcina został przeniesiony i posadowiony w  2006 r. Rekonstrukcja trwała do 2011 r.

 

Fot. Archiwum własne

Kościół z Wysokienic - skansen w Maurzycach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wewnątrz zwraca uwagę malowany strop – na błękitnym tle ciemnoniebieskie pasy obwodzące poszczególne kompozycje: wizerunki św. Piotra i św. Pawła w nawie Wniebowzięcia Najświętszej Marii panny i Modlitwę Jezusa w Ogrójcu w prezbiterium.

 

Zobacz też:

Ślub w skansenie http://wiano.eu/article/56

Skansen w Sierpcu http://wiano.eu/article/1772

Barwy wsi http://wiano.eu/article/999

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263