wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-03-20 Wielkanoc w Sierpcu

W Niedzielę Palmową w sierpeckim skansenie będzie można zobaczyć bogatą obrzędowość związaną z obchodami Wielkiej Nocy na Mazowszu. Będą pokazy wykonywania tradycyjnych palemek, malowania jaj, przyozdabiania wnętrza chałup, ale główny punktem będzie uroczysta msza święta w zabytkowym drewnianym kościele. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Pokaz ozdabiania pisanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niedziela Palmowa należy do najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Ma ona przygotować wierzących na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Wierni przygotowują kolorowe palmy wielkanocne, by potem wspólnie przeżywać w kościołach pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W kulturze ludowej dzień ten pełnił wyjątkową rolę. Stanowił bowiem moment początku nowego życia.

 

Wtedy to gospodarze powinni byli, przynajmniej w sposób symboliczny, rozpocząć wiosenne prace w polu, a gospodynie porządkowanie wnętrz po zimie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Wtykanie palmy na polu miało zapewnić urodzaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczysta msza święta zostanie odprawiona w zabytkowym drewnianym kościele o godzinie 14.00 w intencji zebranych i Muzeum. Zabrzmi liturgia Męki Pańskiej, po której uczestnicy mszy przejdą w procesji z palmami.


Od godziny 10.00 do 13.30 zwiedzający będą mogli oddać swój głos na najpiękniejszą palmę wielkanocną. To już XIII edycja konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna”, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców, jak i turystów.

 

Fot. Archiwum muzeum

Palmy wystawione do konkursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczne prace z pewnością zachwycą swoją oryginalnością i bogactwem kolorów. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi po mszy świętej. Nagrody zostaną także rozlosowane wśród zwiedzających. Będą to piękne nowe wydania albumu „Cztery pory roku” i najnowsze publikacje Muzeum.


Na terenie muzealnej wsi zwiedzający poznają obyczaje i obrzędy nawiązujące do okresu wielkanocnego i wiosennego prezentowane w ramach wystawy „Wielkanoc na Mazowszu”.

 

W chałupie z Rempina odbywać się będą pokazy wykonywania tradycyjnych mazowieckich palemek wielkanocnych z gałązek wierzby, trzciny wodnej, bukszpanu i bibułkowych kwiatków. 

 

Należy pamiętać, że przyniesione z kościoła poświęcone palmy będą chroniły domostwa przed uderzeniem pioruna i pożarem, a ich mieszkańców przed chorobami.

 

W chałupie z Czermna zwiedzający poznają technikę batiku – najbardziej popularną technikę zdobienia jaj, a także naturalne barwniki do ich farbowania. W kolejnych – przyjrzą się przygotowaniu święconego i zdobieniu glinianych podłóg wzorami z piasku.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Malowanie jaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Przygotowane we wnętrzach chłopskich izb ekspozycje przybliżą także inne zajęcia towarzyszące przygotowaniom jak i samemu świętowaniu Wielkanocy, m.in.: wypiek ciast i pieczywa, wykonywanie dekoracji świątecznych, przyjecie księdza, który przybył poświecić pokarmy, poświecenie ognia i wody, a także chodzenie młodzieży z kurkiem dyngusowym i gaikiem.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gaik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obchody Niedzieli Palmowej w skansenie uświetnią koncerty w wykonaniu  uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu oraz młodych artystów z Zespołu Tańca Ludowego ZAWIDZANIE. Na stoiskach wielkanocnego kiermaszu znajdą się produkty regionalne, wielkanocne wypieki, a także wyroby rękodzieła.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Niedziela palmowa http://wiano.eu/article/990

Palmy na konkurs http://wiano.eu/article/828

Jak zrobić palmę http://wiano.eu/article/1609


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263