wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-05-10 Skansen w Chorzowie

Po raz pierwszy w historii Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie zostaną udostępnione do 30 czerwca wiedzającym wnętrza chałup i pomieszczeń gospodarczych. Pracownicy muzeum opowiedzą o historii zagród i o życiu dawnych mieszkańców.

 

Oprowadzą m.in. po zagrodzie bogatego chłopa, izby szkolnej i mieszkania nauczyciela, izby zielarki.

 

Fot. Archiwum muzeum

Chałupy bogatych chłopów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każda zagroda reprezentuje inny sektor obiektów muzealnych.

 

Chałupa z Istebnej – zagroda bogatego chłopa reprezentuje region Beskidu Śląskiego. Życie tamtejszych górali było związane z pasterstwem, co jest widoczne w charakterze i wyposażeniu ekspozycji. W zagrodzie bogatego chłopa zwraca uwagę chata dymna z odkrytym paleniskiem (bez komina), posadowiona na kamiennej podmurówce.

 

 

Chałupa z Wapienicy, reprezentująca Pogórze Cieszyńskie, jest nowym obiektem w skansenie.  Jest rekonstrukcją szkoły z 1853 r. Oryginalny budynek zawalił się jesienią 2009 r. Pomieszczenia szkoły zostały wyposażone sprzętami z lat 20 XX wieku.

 

Fot. Archiwum muzeum

Szkoła z Wapiennicy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obiekt jest przykładem typowej szkoły ludowej z połowy XIX wieku, jakie wówczas budowano w Cieszyńskim. Zwiedzający zobaczą izbę szkolną i mieszkanie nauczyciela.


Architekturę podregionu pszczyńsko-rybnickiego reprezentuje Chałupa z Frydka. Jest to zagroda bogatego chłopa. W tej części muzeum znajduje się 20 obiektów, nad całością dominuje kościół św. Józefa Robotnika. Ma dwie charakterystyczne wieżyczki o barokowych kształtach.


W sektorze podregionu przemysłowego zwiedzający odwiedzą Chałupę z Panewnik, zagrodę średniozamożnego chłopa. Pod wpływem rozwijającego się przemysłu, chłopi porzucili stan chłopski i stali się robotnikami. Ale zachowali obyczaje i ubiór chłopski.


W podregionie lublinieckim zwiedzający zobaczą Chałupę z Kaliny – izbę zielarki. Podregion ten był związany z hutnictwem. Wiele chłopów zdecydowało się na pracę w lesie przy produkcji węgla drzewnego – opału dla hutniczych pieców.

 

Fot. Archiwum muzeum

Chata zielarki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Chorzowski Park Etnograficzny znajduje się obok Stadionu Śląskiego.

 

Zobacz też:

Szkoła z Wapienicy http://wiano.eu/article/604

Wystawa malarska http://wiano.eu/article/1846

Zabytkowa bryczka http://wiano.eu/article/1808

Chata zielarki http://wiano.eu/article/1786

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263