wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-11-13 Wróżby andrzejkowe

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze” . Możesz wierzyć, albo nie. Ale warto wybrać się na „Wieczory Andrzejkowe” w Ratuszu w Sierpcu lub na „Andrzejki w skansenie”, organizowane przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, aby przynajmniej się zabawić. 

 

Przez cały listopad są tam organizowane spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczory andrzejkowe rozpoczyna gawęda podejmująca temat obyczajowości andrzejkowej sprzed lat. Które z wróżb cieszyły się największym powodzeniem? Jaką wagę przywiązywano do przepowiedni?

 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie odnaleźć w andrzejkowej gawędzie. Następnie uczestnicy będą sobie wróżyć pod kierunkiem instruktora, ustawiając buty w kierunku wyjścia,  czytając z magicznej księgi, wpatrując się w pestki jabłka, czy licząc groch.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości?  Jakie imię będzie nosił mąż lub żona? Zabawa będzie się odbywać w tajemniczej nocnej scenerii.

 

Dzięki magicznej aranżacji pojawią się tu i ówdzie czarownice i nietoperze, a efekty świetlne oddadzą ducha i magię Andrzejek.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Wróżyć mogą sobie wszyscy - niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”.


Zapisy na zajęcia :
wieczory andrzejkowe w ratuszu – nr tel. 24 275 28 26 ratusz@mwmskansen.pl
„Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36, rezerwacje@mwmskansen.pl

 

Zobacz też:

Lista wróżb andrzejkowych http://wiano.eu/article/665

Zwyczaj Katarzynki http://wiano.eu/article/668


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263