wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-11-16 Szopka Betlejemska

„Szopka Betlejemska” – pod takim tytułem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje dla dzieci i młodzieży od 6 do 13 lat konkurs plastyczny. Można użyć dowolnej techniki: grafiki, wycinanki, rzeźby, modeliny, ceramiki. Na laureatów czekają nagrody.

 

Prace należy nadsyłać bądź zgłaszać do 25 listopada do godz. 15.30. W przypadku przesłania pracy pocztą decyduje data stempla pocztowego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Szopka Betlejemska z bibuły i kartonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Pierwszą w historii bożonarodzeniową szopkę urządził św. Franciszek z Asyżu w nocy z 24 na 25 grudnia 1223 roku we Włoszech. Do jaskini znajdującej się w lesie zwołał swoich braci i ludność z pobliskich miejscowości.

 

Tam czekał przygotowany żłobek wyścielony słomą, a w nim figurka Jezusa. Okoliczni mieszkańcy przyprowadzili zwierzęta: owce, woły, osła. W ten sposób powstał piękny żywy obraz związany z narodzinami Chrystusa – pierwsza szopka.


Tradycja budowy szopek bożonarodzeniowych trwa do dzisiaj. Szopki symbolizujące pokój, miłość i nadzieję towarzyszą corocznym obchodom Bożego Narodzenia. Wznosi się je w kościołach, zdobią nasze domy, szkoły, rynki polskich miast, instytucje i organizacje.

 

Regulamin konkursu opublikowany jest na stronie www.mwmskansen.pl


Agnieszka Jezierska - Chalicka

 

Zobacz też:

Szopki ludowe http://wiano.eu/article/1991

Szopki betlejemskie http://wiano.eu/article/1979

Sanockie szopki http://wiano.eu/article/1350

Szopka łowicka http://wiano.eu/article/767

Nietypowe szopki http://wiano.eu/article/732

Szopki świata http://wiano.eu/article/720

Żywa szopka http://wiano.eu/article/183


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263