wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-03-15 Współczesne pisanki

Pisanki, palmy a także baranki, suszone kwiaty zostaną pokazane na wystawie zorganizowanej przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu z okazji Świąt Wielkanocnych. Ekspozycja jest okazją do poznania współczesnych technik tworzenia świątecznych rekwizytów i ozdób. 


„Pisanka na Dolnym Śląsku jest nadal znakiem służącym identyfikacji regionalnej - wyjaśnia Dorota Jasnowska kuratorka wystawy.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W powojennej historii Dolnego Śląska pisanki z Wołynia, Podola, Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny, Polesia, Łemkowszczyzny, Suwalszczyzny, Huculszczyzny były i są na tym terenie odwołaniem się do przeszłości, w jakimś sensie opowieścią o losie własnym i swoich przodków”.


Jednak obok tradycyjnych pisanek wykonywanych wciąż jeszcze według wzorów huculskich, suwalskich, rzeszowskich, lubelskich, poleskich pojawiają się i takie, w których trudno dopatrzyć się już odwołania do przeszłości.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjne techniki łączy się dziś z nowymi sposobami zdobienia. Obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa, rodzinnych stron występują nowe, będące już coraz częściej wyrazem indywidualnych możliwości artystów i ich wyobraźni.


Pisanka to znak kultury ludowej, symbol Świąt Wielkanocnych, ale coraz częściej funkcjonuje w oderwaniu od treści, jakie dotąd ze sobą niosła.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wpływ środków masowego przekazu, zapotrzebowanie rynku na określone motywy zdobnicze, uczestnictwo twórców w konkursach, przeglądach, wystawach, kiermaszach powodują, że pisanka się zmienia.

 

Wystawa, która potrwa do 10 kwietnia, zakończy się kiermaszem (12 kwietnia), podczas którego można będzie kupić rekwizyty i ozdoby świąteczne wykonane przez współczesnych twórców ludowych.

 

Zobacz też:

Ozdoby wielkanocne http://wiano.eu/article/2078

Jarmark świąteczny http://wiano.eu/article/993

Wystawa pisanek http://wiano.eu/article/844

Pisanka w podarku http://wiano.eu/article/964

Motywy na pisankach http://wiano.eu/article/373


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263