wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-04-15 Wielkanocne zabawy

Już wiele lat temu, z uwagi na rodzinny charakter, Święta Wielkanocne stwarzały doskonałą okazję do wspólnej zabawy. Niestety czasy, kiedy turlanie jajek czy gra w kręga królowały na podwórkach, dawno już minęły.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Toczenie obręczy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Współczesne wielkanocne zabawy ograniczają się do zbijania jaj, ewentualnie wzajemnego polewania się wodą. Popularne niegdyś formy rozrywki odeszły w zapomnienie, co więcej – są już dziś zupełnie nieznane przez najmłodsze pokolenie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Zbijanie jaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wciąż jednak stanowią nie lada atrakcję dla dzieci, które znają je jedynie z opowiadań rodziców lub ze wspomnień dziadków. Warto do nich powracać, popularyzować je, gdyż niosą wraz z sobą wiele wartości poznawczych.

 

Tradycja dawnych form spędzania wolnego czasu przetrwała do dziś w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Jest tu nie tylko dokumentowana i pielęgnowana, ale także upowszechniana.

 

By lepiej poznać wielkanocne gry i zabawy sprzed lat, a nawet wziąć w nich udział, wystarczy wybrać się w Wielkanocny Poniedziałek do sierpeckiego skansenu.

 

Już za kilka dni - 21 kwietnia, teren ekspozycji muzealnej zamieni się w swoisty plac zabaw praktykowanych dawniej w okresie wiosennym i wielkanocnym.

 

Jedną z propozycji będzie turlanie jaj – zabawa związana w sposób bezpośredni z symbolem Świąt Wielkanocnych, polegająca na toczeniu jajek z pagórka.  Rywalizację tę wygra osoba, której uda się zbić jajko przeciwnika, czyli właściciel jajka o twardszej skorupce.

 

Fot. Archiwum muzeum

Turlanie jaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W szerokiej gamie wielkanocnych zabaw nie zabraknie również gier zespołowych – takich jak np. gra w kręga, polegająca na uderzaniu drewnianymi kijami w masywny krąg wykonany z pnia drzewa tak, by przekroczył on pole przeciwników.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gra w kręga

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwycięży ta drużyna, która jako pierwsza przerzuci krąg na stronę przeciwników.

 

Równie interesującą zabawą wiosenną o długiej i bogatej tradycji są huśtawki wielkanocne. W Wielką Sobotę mieszkańcy mazowieckich wsi budowali kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w Poniedziałek Wielkanocny.

 

Nie byłoby w tej zabawie nic zaskakującego gdyby nie fakt, iż na huśtawkach bujano się stojąc!  Wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a także uchroni od bólu głowy przez cały rok.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Huśtawki dyngusowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sierpecki skansen jest miejscem, gdzie tradycja huśtawek dyngusowych przetrwała, zatem już w Poniedziałek Wielkanocny będzie można zasiąść na ogromnej huśtawce i w pełni oddać się zabawie.

 

Dla zwolenników obyczaju polewania się wodą przygotowano duże drewniane sikawki oraz konkurs dyngusowy. Bo Wielkanocny Poniedziałek już wiele lat temu miał jedno hasło przewodnie: „Jak najwięcej wody”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Polewanie sikawką

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myśl ta towarzyszy nam do dziś - w Lany Poniedziałek być suchym po prostu nie wypada.

 

Ponadto, podczas pobytu w skansenie 21 kwietnia, będzie można spróbować swych sił w toczeniu obręczy, a nawet chodzeniu na szczudłach.

 

Nie ulega wątpliwości, iż wiele spośród dawnych wiosennych możliwości spędzania wolnego czasu zasługuje na naszą uwagę i praktykowanie.

 

W ramach imprezy „Gry i zabawy wielkanocne” będzie można nie tylko je poznać, ale także pobawić się w ten sam sposób, który kiedyś sprawiał największą radość naszym przodkom.

 

Agnieszka Jezierska-Chalicka

 

Zobacz też:

Ludowe klepaki

Fujarka ludowa

Zabawy wielkanocne

Zabawy ludowe

Zabawy wielkanocne

Zabawy ludowe

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263