wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-04-30 Majówka na Mazowszu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje 1 maja „Kolbergowską Majówkę w skansenie”,  3 maja - „Majówkę w skansenie”, a dzień później święto kulinariów – „Gotowanie na polanie”.


Pierwsze ze wspomnianych wydarzeń ma bezpośredni związek z 2014 r. ogłoszonym jako Rok Oskara Kolberga -  wybitnego kompozytora, folklorysty i etnografa, badacza i dokumentalisty, który wywarł wielki wpływ na polską kulturę.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Majówka - pokazy sceniczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla skansenu zebrane i opisane przez Kolberga tradycje i zwyczaje są codziennością. Muzeum od ponad 40 lat popularyzuje kulturę ludową, którą interesował się i spisał w swoich dziełach Kolberg.

 

Mueum przygotowuje ekspozycje i pokazy, ożywiające wiejskie zagrody. Organizuje występy zespołów prezentujących dawne pieśni i tańce. Jednak - aby włączyć się w obchody Roku Jubileuszowego i w stosowny sposób uczcić postać badacza - Muzeum zorganizowało imprezę plenerowej „Kolbergowska Majówka w skansenie”.

 

Na terenie ekspozycji będzie można podziwiać tradycyjne zajęcia gospodarskie, pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego funkcjonującego na przełomie XIX i XX wieku.

 

W wielu pokazach; m.in. wyrobu masła, czy też prania i maglowania bielizny przewidziano aktywny udział uczestników.

 

Ponadto zostaną zaprezentowane nie pokazywane nigdy wcześniej pokazy prac gospodarskich i polowych, takie jak: czyszczenie uprzęży, orka konna, czy pierwsze sianokosy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pokaz pracy siewnika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W izbie lekcyjnej dzieci i młodzież napiszą dyktando ortograficzne, którego tekst zostanie zaczerpnięty z dzieła Oskara Kolberga, a na podwórku wezmą udział w opracowanych przez badacza wiejskich zabawach, m.in.: w chodzeniu na szczudłach, czy toczeniu obręczy.

 

W cichym, ustronnym miejscu najmłodsi wysłuchają bajek Oskara Kolberga, natomiast starsi spróbują swych sił w zgadywankach inspirowanych jego twórczością.

 

Na scenie amfiteatru zostaną odczytane ciekawe fragmenty dzieła „Lud”, przybliżona zostanie postać Kolberga. Zespół Tańca Ludowego Zawidzanie przedstawi widowisko „Wesele mazowieckie” przygotowane na podstawie pieśni i opisów zebranych przez Kolberga. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Chodzenie na szczudłach

2. Kręcenie powrozu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 maja. Podczas „Majówki w skansenie” skansen będzie tętnił radosnym śmiechem dzieci i rodzinną sielanką. Muzeum zachęca, aby do piknikowego kosza spakować przede wszystkim duży koc, rozłożyć go na polanie i przywołać tradycję rodzinnego biesiadowania na świeżym powietrzu.

 

W tym dniu organizowane będą rodzinne konkursy z nagrodami, a także różnorodne gry i zabawy. Na scenie amfiteatru pojawią się orkiestry dęte: Orkiestra Dęta OSP w Drobinie i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Orkiestra Dęta

2. Występy zespołów folklorystycznych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zagrodach odbędą się pokazy prac gospodarskich, m.in. pranie i maglowanie bielizny, pokaz szewstwa, czy powroźnictwa, ale także zajęć nawiązujących do Święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja , jak np. pokaz wykonywania kotylionów.


4 maja. Muzeum organizuje kulinarną podróż po Mazowszu w ramach imprezy plenerowej „Gotowanie na polanie”.

 

Zwiedzający wspólnie z mazowieckimi gospodyniami i producentami tradycyjnych potraw stworzą zestaw najsmaczniejszych dań. Ich wyłonieniu  służy konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” popularyzujący tradycje kulinarne Mazowsza.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dania będę oceniane w kilku kategoriach, a mianowicie: danie jarskie potrawa mięsna, przekąska, deser oraz napój. Muzeum zależy szczególnie na recepturach przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni producenci produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również amatorzy i entuzjaści sztuki kulinarnej. Komisja Konkursowa oceni zarówno wygląd, smak, jak również prezentację, czyli sposób podania potrawy.

 

Konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” to nie jedyna atrakcja „Gotowania na polanie”. Jedną z atrakcji będzie koncert Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Sanniki. Elementy wesela łowickiego oraz suita łowicka z pewnością ucieszą oko i ucho zwiedzających.


Podczas niedzielnej imprezy plenerowej nie zabraknie też pokazów rzemiosła i rękodzieła, które będą prezentować twórcy ludowi. Pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją, pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, wykonywania przetworów a także pokaz wycinania firanek z papieru czy wikliniarstwa – to tylko nieliczne spośród prezentowanych podczas „Gotowania na polanie”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Pokaz wycinania firanek z papieru

2. Masło ubite w kierzance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stodoła będzie miejscem inscenizacji  „Jak to ze zbożem było”, która przybliży proces obróbki ziarna. Nie zabraknie również pokazów prac polowych: pokazu pracy kieratu, siewu gryki, czy też koszenia trawy kosiarką konną.

 

Kiermasz żywności będzie wielką atrakcją dla osób ceniących sobie naturalne i tradycyjne jedzenie. Na stoiskach  będzie można degustować oraz zaopatrzyć się w produkty ekologiczne i tradycyjne, a także wyroby lokalnego rękodzieła i artykuły artystyczne, m.in.: rzeźby, ceramikę, biżuterię, ręcznie wykonywane świece i wiele innych.

 

Tradycyjne dania z różnych regionów Mazowsza, przygotowywane w domowych wędzarniach wędliny, świeże pieczywo produkowane według rodzinnych receptur, wyroby cukiernicze, miody i produkty pszczele, przetwory z owoców i warzyw, a nawet piwa smakowe i nalewki - nie sposób wymienić wszystkich smakołyków, które czekają na uczestników majowej imprezy.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Stoiska handlowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez cały dzień na polanie palić się też będzie ognisko, umożliwiające pieczenie kiełbasek. Na amatorów jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką oraz w siodle. 
 
Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

Zobacz też:

Wyplatanie koszyka

Kaczki i kury

Gręplowanie wełny

Skręcanie powrozu

Pług obracalny

Kiszenie kapusty

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263