Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2014-04-30 Majówka na Mazowszu
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje 1 maja „Kolbergowską Majówkę w skansenie”, 3 maja - „Majówkę w skansenie”, a dzień później święto kulinariów – „Gotowanie na polanie”.
Pierwsze ze wspomnianych wydarzeń ma bezpośredni związek z 2014 r. ogłoszonym jako Rok Oskara Kolberga - wybitnego kompozytora, folklorysty i etnografa, badacza i dokumentalisty, który wywarł wielki wpływ na polską kulturę.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Majówka - pokazy sceniczne
Dla skansenu zebrane i opisane przez Kolberga tradycje i zwyczaje są codziennością. Muzeum od ponad 40 lat popularyzuje kulturę ludową, którą interesował się i spisał w swoich dziełach Kolberg.
Mueum przygotowuje ekspozycje i pokazy, ożywiające wiejskie zagrody. Organizuje występy zespołów prezentujących dawne pieśni i tańce. Jednak - aby włączyć się w obchody Roku Jubileuszowego i w stosowny sposób uczcić postać badacza - Muzeum zorganizowało imprezę plenerowej „Kolbergowska Majówka w skansenie”.
Na terenie ekspozycji będzie można podziwiać tradycyjne zajęcia gospodarskie, pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego funkcjonującego na przełomie XIX i XX wieku.
W wielu pokazach; m.in. wyrobu masła, czy też prania i maglowania bielizny przewidziano aktywny udział uczestników.
Ponadto zostaną zaprezentowane nie pokazywane nigdy wcześniej pokazy prac gospodarskich i polowych, takie jak: czyszczenie uprzęży, orka konna, czy pierwsze sianokosy.
Fot. Archiwum muzeum
Pokaz pracy siewnika
W izbie lekcyjnej dzieci i młodzież napiszą dyktando ortograficzne, którego tekst zostanie zaczerpnięty z dzieła Oskara Kolberga, a na podwórku wezmą udział w opracowanych przez badacza wiejskich zabawach, m.in.: w chodzeniu na szczudłach, czy toczeniu obręczy.
W cichym, ustronnym miejscu najmłodsi wysłuchają bajek Oskara Kolberga, natomiast starsi spróbują swych sił w zgadywankach inspirowanych jego twórczością.
Na scenie amfiteatru zostaną odczytane ciekawe fragmenty dzieła „Lud”, przybliżona zostanie postać Kolberga. Zespół Tańca Ludowego Zawidzanie przedstawi widowisko „Wesele mazowieckie” przygotowane na podstawie pieśni i opisów zebranych przez Kolberga.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Chodzenie na szczudłach
2. Kręcenie powrozu
3 maja. Podczas „Majówki w skansenie” skansen będzie tętnił radosnym śmiechem dzieci i rodzinną sielanką. Muzeum zachęca, aby do piknikowego kosza spakować przede wszystkim duży koc, rozłożyć go na polanie i przywołać tradycję rodzinnego biesiadowania na świeżym powietrzu.
W tym dniu organizowane będą rodzinne konkursy z nagrodami, a także różnorodne gry i zabawy. Na scenie amfiteatru pojawią się orkiestry dęte: Orkiestra Dęta OSP w Drobinie i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Orkiestra Dęta
2. Występy zespołów folklorystycznych
W zagrodach odbędą się pokazy prac gospodarskich, m.in. pranie i maglowanie bielizny, pokaz szewstwa, czy powroźnictwa, ale także zajęć nawiązujących do Święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja , jak np. pokaz wykonywania kotylionów.
4 maja. Muzeum organizuje kulinarną podróż po Mazowszu w ramach imprezy plenerowej „Gotowanie na polanie”.
Zwiedzający wspólnie z mazowieckimi gospodyniami i producentami tradycyjnych potraw stworzą zestaw najsmaczniejszych dań. Ich wyłonieniu służy konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” popularyzujący tradycje kulinarne Mazowsza.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka
Dania będę oceniane w kilku kategoriach, a mianowicie: danie jarskie potrawa mięsna, przekąska, deser oraz napój. Muzeum zależy szczególnie na recepturach przekazywane z pokolenia na pokolenie.
W konkursie mogą wziąć udział profesjonalni producenci produktów tradycyjnych i regionalnych, jak również amatorzy i entuzjaści sztuki kulinarnej. Komisja Konkursowa oceni zarówno wygląd, smak, jak również prezentację, czyli sposób podania potrawy.
Konkurs na „Najsmaczniejszą potrawę mazowiecką” to nie jedyna atrakcja „Gotowania na polanie”. Jedną z atrakcji będzie koncert Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Sanniki. Elementy wesela łowickiego oraz suita łowicka z pewnością ucieszą oko i ucho zwiedzających.
Podczas niedzielnej imprezy plenerowej nie zabraknie też pokazów rzemiosła i rękodzieła, które będą prezentować twórcy ludowi. Pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją, pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, wykonywania przetworów a także pokaz wycinania firanek z papieru czy wikliniarstwa – to tylko nieliczne spośród prezentowanych podczas „Gotowania na polanie”.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
1. Pokaz wycinania firanek z papieru
2. Masło ubite w kierzance
Stodoła będzie miejscem inscenizacji „Jak to ze zbożem było”, która przybliży proces obróbki ziarna. Nie zabraknie również pokazów prac polowych: pokazu pracy kieratu, siewu gryki, czy też koszenia trawy kosiarką konną.
Kiermasz żywności będzie wielką atrakcją dla osób ceniących sobie naturalne i tradycyjne jedzenie. Na stoiskach będzie można degustować oraz zaopatrzyć się w produkty ekologiczne i tradycyjne, a także wyroby lokalnego rękodzieła i artykuły artystyczne, m.in.: rzeźby, ceramikę, biżuterię, ręcznie wykonywane świece i wiele innych.
Tradycyjne dania z różnych regionów Mazowsza, przygotowywane w domowych wędzarniach wędliny, świeże pieczywo produkowane według rodzinnych receptur, wyroby cukiernicze, miody i produkty pszczele, przetwory z owoców i warzyw, a nawet piwa smakowe i nalewki - nie sposób wymienić wszystkich smakołyków, które czekają na uczestników majowej imprezy.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Stoiska handlowe
Przez cały dzień na polanie palić się też będzie ognisko, umożliwiające pieczenie kiełbasek. Na amatorów jazdy konnej czekać będą przejażdżki bryczką oraz w siodle.
Agnieszka Jezierska – Chalicka
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )