wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-01 Majówka na Kaszubach

Majówka we skansenie we Wdzydzach Kiszewskich będzie trwała przez cztery dni. Od 1 do 4 maja zwiedzający witają wiosnę zabawą, tańcem i śpiewem. Odstraszają demony, polują na czarownice. Każda złapana będzie osądzona i ukarana.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nieznajomość tajemnic przyrody powodowała, że człowiek wytwarzał w swoim umyśle różnego rodzaju demony, czarownice, diabły, które za tymi zjawiskami stały. Choroby, ułomności, śmierć, niepowodzenia, susze i najróżniejsze klęski przypisywano złej woli duchów.

 

Czarami próbowano się od tego uchronić. Ale też za rzucanie klątw na ludzi były odpowiedzialne czarownice, wiedźmy, które właśnie w początkach wiosny się uaktywniają.

 

Więcej o czarownicach i demonach Czarownice i demony


Jak przystało na Majówkę nie zabraknie zabaw: wspinanie się na słup majowy z podarkami, latania na miotłach i ożogach, strzelania z bata dla wystraszenia złego i wszelkich niepowodzeń.

 

Dawniej przed domami urodziwych panien stawiano kilkunastometrowe, mocne i proste, okorowane pnie sosnowe, ozdobione na czubku zielonymi gałązkami, wstążeczkami.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Mojik

2. Wspinanie się na słup

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wierzchołku przywiązywano też fant (flaszkę z wódką, parę butów, pas czy też kamizelkę). Zwycięzca, najzręczniejszy chłopiec, zabierał nagrodę. Ale nagroda nie była najważniejsza. Liczył się podziw wybranki serca.
 
Dla utrudnienia zawodów słup smarowano olejem lub mydłem.

 

Drogami skansenu przejdzie też uroczysty pochód z Mojikiem (Maikiem) – gałęzią ustrojoną w kolorowe bibułki i wstążki. W dawnej obrzędowości stanowił on symbol wiosny, którą ludność wiejska dawniej  obnosiła pomiędzy domostwami.


W tych dniach zwiedzający zobaczą w chatach i zagrodach dawne prace gospodarskie i domowe: wyrób tabaki, pranie i maglowanie, toczenie garnków, tkanie szmaciaka, przędzenie wełny, wykuwanie gwoździ, wyrób kwiatów z papieru, malowanie obrazów na szkle. Dla dzieci będą atrakcją zajęcia w zabytkowej szkole.

 

Zobacz też:

Czarownice i demony

Jarmark Wdzydzki

Krycie dachu słomą

Zielone Świątki

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263