Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-05-01 Majówka na Kaszubach
Majówka we skansenie we Wdzydzach Kiszewskich będzie trwała przez cztery dni. Od 1 do 4 maja zwiedzający witają wiosnę zabawą, tańcem i śpiewem. Odstraszają demony, polują na czarownice. Każda złapana będzie osądzona i ukarana.
Fot. Archiwum własne
Nieznajomość tajemnic przyrody powodowała, że człowiek wytwarzał w swoim umyśle różnego rodzaju demony, czarownice, diabły, które za tymi zjawiskami stały. Choroby, ułomności, śmierć, niepowodzenia, susze i najróżniejsze klęski przypisywano złej woli duchów.
Czarami próbowano się od tego uchronić. Ale też za rzucanie klątw na ludzi były odpowiedzialne czarownice, wiedźmy, które właśnie w początkach wiosny się uaktywniają.
Więcej o czarownicach i demonach Czarownice i demony
Jak przystało na Majówkę nie zabraknie zabaw: wspinanie się na słup majowy z podarkami, latania na miotłach i ożogach, strzelania z bata dla wystraszenia złego i wszelkich niepowodzeń.
Dawniej przed domami urodziwych panien stawiano kilkunastometrowe, mocne i proste, okorowane pnie sosnowe, ozdobione na czubku zielonymi gałązkami, wstążeczkami.
Fot. Archiwum muzeum
1. Mojik
2. Wspinanie się na słup
Na wierzchołku przywiązywano też fant (flaszkę z wódką, parę butów, pas czy też kamizelkę). Zwycięzca, najzręczniejszy chłopiec, zabierał nagrodę. Ale nagroda nie była najważniejsza. Liczył się podziw wybranki serca.
Dla utrudnienia zawodów słup smarowano olejem lub mydłem.
Drogami skansenu przejdzie też uroczysty pochód z Mojikiem (Maikiem) – gałęzią ustrojoną w kolorowe bibułki i wstążki. W dawnej obrzędowości stanowił on symbol wiosny, którą ludność wiejska dawniej obnosiła pomiędzy domostwami.
W tych dniach zwiedzający zobaczą w chatach i zagrodach dawne prace gospodarskie i domowe: wyrób tabaki, pranie i maglowanie, toczenie garnków, tkanie szmaciaka, przędzenie wełny, wykuwanie gwoździ, wyrób kwiatów z papieru, malowanie obrazów na szkle. Dla dzieci będą atrakcją zajęcia w zabytkowej szkole.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )