wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-10 Rysowanie piaskiem

Jak dawniej rysowano piaskiem podłogę glinianą, pokazano w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Technika jest niezwykle prosta. Wystarczy z kawałka papieru wykonać lejek. Wcześniej przesiać suchy piasek przez sito, aby oddzielić paprochy od czystego piasku. Następnie wsypać piasek do lejka. I gotowe można rysować. Najlepiej białym piaskiem po ziemi.

 

Wysypującym się piaskiem można rysować różnego rodzaju wzory. 

 

Fot. Archiwum własne

Podłoga rysowana piaskiem - fragment wystawy wielkanocnej

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawniej przed świętami młode gospodynie lub dziewczyny wysypywały wzory piaskiem na glinianej polepie. Ich rysunek utrzymywał się zaledwie przez dzień, ale w izbie było choć przez chwilę było odświętnie.


Każda z kobiet chciała wypaść jak najlepiej, więc podpatrywały sąsiadki jak one wyrysowały podwórka, aby swoje ozdobić jeszcze ładniej. Dla zapamiętania rysowały na kartce lub patykiem na ziemi wzory, które kiedyś widziały lub rysowały same.

 

Z chwilą, gdy w chatach pojawiły się drewniane podłogi, zwyczaj ten zaginął lub przeniósł się na podwórza. Na podłodze zaczęto układać chodniki – szmaciaki (bo utkane na krosnach ze szmatek).


Dzisiaj technikę rysowania piaskiem można wykorzystać do zabawy.

Piaskiem można rysować w ogrodzie, na podwórku, na plaży, na ścieżkach.

 

Zobacz też:

Jakie stosowano ornamenty Rysowanie piaskiem

 

 

 

Jak rysować piaskiem

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263