wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-30 Zabawy na ludowo

Koniki bujane, ptaszki malowane, czyli… Dzień Dziecka  na ludowo w sierpeckim skansenie. Ma to być wyśmienita, wspólna zabawa, połączona z elementami rozwijającymi zręczność i kreatywność. Po prostu rodzinny piknik.


Jedną z przygotowanych dla najmłodszych atrakcji będą warsztaty formowania gliny, łączące rozwój i zabawę. Nie od dziś wiadomo, że formowanie gliny posiada właściwości terapeutyczne i relaksacyjne. Praca z gliną uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne.

 

Kontakt z ciekawym, plastycznym materiałem i odkrywanie jego możliwości niesie wiele doświadczeń dla zmysłów dzieci.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Lepienie z gliny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tymczasem za sprawą modelu wiejskiej chałupy wykonanego z drewna dzieci zabawią się w małych konstruktorów, a ich zadanie polegać będzie na rozłożeniu, a następnie złożeniu modelu z pojedynczych elementów.

 

Warsztaty „Wiejski cieśla” to zabawa, która z pewnością pozytywnie wpłynie na koncentrację, umiejętność współpracy i cierpliwość.

 

Podczas „Dnia Dziecka w skansenie” nie zabraknie także rywalizacji konkursowych z nagrodami. Odbędą się  zarówno konkursy zręcznościowe, sportowe, jak i  manualne, a nowością będzie konkurs na „Najciekawsze przebranie”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Gry zręcznościowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto w tym wyjątkowym dniu najmłodsi będą mieli okazję poznać obowiązki i zabawy swych rówieśników, którzy żyli na przełomie XIX i XX wieku.

 

Do dyspozycji dzieci przekazane zostaną rozmaite akcesoria: skakanki, piłki, hula-hop, szczudła, lina do przeciągania, a dodatkową atrakcją jest możliwość jazdy w siodle.

 

Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że wiele emocji wzbudza wśród dzieci możliwość posługiwania się replikami zabawek z dawnych czasów.

 

W jednym z zabytkowych obiektów dzieci zasiądą przy autentycznych ławkach z lat 30-tych XX wieku, by uczestniczyć w lekcji kaligrafii, a  na terenie zagród ujrzą barwny świat rzemiosła i sztuki ludowej.

 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Robienie kwiatów z bibuły

2. Zajęcia w dawnej szkole wiejskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokazy umożliwią poznanie tajemnic skrywanych przez ginące zawody, takie jak kowal, szewc czy garncarz.

 

Dzięki licznym inscenizacjom dzieci dowiedzą się między innymi w jaki sposób wykonywano potrzebne na co dzień przedmioty: np. wyplatano kosze, lepiono garnki, haftowano ubrania, tkano chodniki.

 

Będzie można spróbować swych sił w praniu i maglowaniu bielizny,  ubijaniu masła w kierzance, a nawet strzelaniu z procy do celu.

 

W jednej ze stodół  dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było” i wezmą  udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal będą mogły ujrzeć pokaz kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego oraz pracę kieratu. 

 

Zobacz też:

Gry i zabawy wiejskie

Piknik u Chopina

Dni Dziecka

Dziecięce zabawy

Lekcja kaligrafii

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263