wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-08-05 Sabałowe Bajania

Zbliżają się 48. „Sabałowe Bajania” – to nie tylko bukowiańskie, ale również ogólnopolskie święto polskiej tradycji i kultury. Jest to spotkanie z pięknym, barwnym i co najważniejsze wciąż żywym góralskim folklorem.  

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Paradny przejazd przez Bukowinę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Sabałowe Bajania" zaczną się 13 sierpnia paradnym przejazdem przez Bukowinę Tatrzańską. W środę - w dniu otwarcia 48. „Sabałowych Bajań”nie zabraknie również prezentacji muzyk, występów zespołów regionalnych oraz wieczornej sztuki teatralnej „Portki” w wykonaniu bukowiańskich aktorów.

 

Za przyczyną wielu pełnych komizmu sytuacji, żywiołowej gry aktorów i góralskiej oprawy przedstawienie to z pewnością wzbudzi niejeden uśmiech.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Goście na Sabałowych Bajaniach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czwartek rozpoczną się przesłuchania konkursowe, główny cel
„Sabałowych Bajań”.

 

Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów. Jury z precyzją i profesjonalizmem wyłoni laureatów w każdej z kategorii.

 

Wieczorami na scenie przed Domem Ludowym zaproszeni goście porwą do tańca przy żywiołowej, pochodzącej z wielu stron świata muzyce Zespół folkowy „SöNDöRGő” z Węgier. Jest to istniejąca od 1995 roku grupa grająca serbskie, macedońskie i chorwackie rytmy.

 

Zespół „Tabor" zaprezentuje tańce i muzykę z różnych rejonów Karpat. Dla tworzącej go grupy przyjaciół, co doskonale widać podczas koncertów,taniec i śpiew jest wielką miłością.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Prezentacje podczas Sabłowych Bajań

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie oczywiście „Bukowiańskich posiadów na folkowo”, będących odzwierciedleniem góralskiej radości ze wspólnego
muzykowania.

 

Jak co roku „Sabałowym Bajaniom” będzie towarzyszył cały szereg
atrakcji. Degustacja potraw regionalnych, koncerty zespołów folkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, warsztaty artystyczne, zawody strzeleckie i oczywiście pełna
niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.

 

W sobotni wieczór rozpocznie się „Sabałowa Noc” - noc
wypełniona koncertami i występami zespołów regionalnych i folkowych.

 

W tym roku na scenie plenerowej na Wierchu Rusińskim zagości zespół
„HOLOF” prezentujący muzykę Karpat, znany wszystkim zespół „SIWY DYM”, który również u nas będzie świętował swoje 15 urodziny, „AHAJU” zespół prezentujący andyjski folk, oraz gwiazda wieczoru „ROMA FEST” z Rumunii.


Ten zespół porwie nas w świat czardasza, to wielkie cygańskie show –
śpiew, taniec i muzyka z romskim temperamentem. Zaś zespół „ŚWISTOKI” na ludowo i z /przycupem /zagra do wspólnej zabawy.

 

Jednak najważniejszą częścią „Sabałowej Nocy” jest ceremonia pasowania na Zbójnika oraz przyjęcie kobiet do grona „Wiyrchowych Orlic”.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Pokaz sztucznych ogni i góralskie ognisko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest to wyraz uznania dla tych osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania kultury regionalnej. Poszerzone grono Zbójnickiej Braci pod przewodnictwem hetmana rozpali znajdującą się w pobliżu watrę – symbol zespolenia, przyjaźni i wolności.

 

Całość zostanie zwieńczona pokazem sztucznych ogni.

 

„Sabałowe bajania” to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Przed Domem Ludowym będzie odbywał się kiermasz sztuki ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły.

 

Równie barwnie i ciekawie będzie na wystawie twórczości ludowej
w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski.

 

Dzieci zostaną w tym roku zaproszone na spotkania i warsztaty z twórcami ludowymi.

 

Najmłodsi będą mogli poznać tajniki bibułkarstwa, malarstwa na
szkle i zabawkarstwa.

 

Tegoroczne „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą
zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.

 

Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia.

 
Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów
niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych,
którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

 

Zobacz też:

Sabałowe Bajania

Małe Bajania

Dom Ludowy Bukowian

Muzyka góralska

Teatry ludowe

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263