wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-22 Lokomobila i silniki

Muzeum Rolnictwa w Szreniawie na swoje 50-lecie zaprezentowało swoją kolekcję silników i ciągników, w tym lokomobilę z zakładów H. Cegielski z Poznania. Warkotało, puffało,  dymiło… Te maszyny stanowiły kolejny krok w ewolucji napędu w rolnictwie.

 

W XIX wieku pojawiły się lokomobile parowe. Składały się z podwozia, kotła parowego i umieszczonego na nim silnika parowego, który przy pomocy koła pasowego napędzał maszyny rolnicze, manufaktury, młyny, gorzelnie i zakłady przemysłowe.

 

Fot. Archiwum własne

Lokomobila i inne silniki z kolekcji muzeum w Szreniawie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samobieżne lokomobile próbowano przystosować do prac polowych. Jednak były tak ciężkie, że nie mogły swobodnie poruszać się po polu, bo grzęzły w ziemi. 

 

W Anglii wymyślono więc, że dwie lokomobile ustawią naprzeciwko siebie, na przeciwległych krańcach pola. Połączono je linami, które przeciągały wieloskibowy pług orząc ziemię.

 

Zaprezentowana lokomobila pochodziła z zakładów H. Cegielskiego. Jeżdżąc po skansenowskiej łące dymiła przeraźliwie. Im maszynista więcej podrzucał do ognia i tłoczył pary, tym lokomobila szybciej się poruszała.   
 

 

Jak porusza się lokomobila i warczą silniki 

 

 

 

Zobacz też:

Lokomobile

Parada ciągników

Koń i wół przy pracy

Maszyny rolnicze

Młócenie lokomobila

Zabytkowe traktory

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263