wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-10-11 Akcja Wytnij hołubca

Już jutro, 12 października hołubce, będzie wycinać cała Polska. Kolorowe stroje, radosne pokrzykiwania, ludowa muzyka –  rozweselą szare ulice. Taniec ludowy będzie można nie tylko oglądać, ale również do niego dołączyć.

 

Tancerze będą zapraszać do wspólnego „wycinania hołubca” i nagradzać za odwagę pamiątkowym gadżetem.

 

Fot. Archiwum własne

Tancerze na ulicach Warszawy

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem akcji jest promowanie polskiego folkloru w myśl starej, dobrej zasady: "cudze chwalicie, swego nie znacie". Happening ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi nowych adeptów, dla których kultura ludowa to sposób na spędzenie wolnego czasu.

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akcja „Wytnij Hołubca” oprócz Warszawy będzie odbywała się m.in. na ulicach Poznania, Olsztyna, Katowic, Łodzi, a także innych miast świata.

 

Finał akcji w Warszawie zaplanowany jest na godzinę 17:00 na Placu Zamkowym, przy Kolumnie Zygmunta, gdzie tancerze wraz z chętnymi będą próbowali pobić rekord we wspólnym wycinaniu hołubców.

 

Zeszłoroczny rekord wyniósł 3434 osób, które wycięły hołubce w różnych miejscach kuli ziemskiej o tej samej porze.


A co to jest ten hołubiec. Otóż, jest to krok taneczny, który występuje w większości polskich tańców ludowych, np. w krakowiaku, w mazurze czy oberku. Hołubca wykonuje się uderzając obcasem o obcas z jednoczesnym podskokiem.


Przekonaj się na własnej skórze, że kultura ludowa to nie obciach, że wszyscy mamy ją „pod skórą”, że jest niezwykle ciekawa i doskonale wpasowuje się w wielkomiejski klimat!

 

To już kolejna edycja akcji "Wytnij hołubca". Po raz pierwszy tancerze wyszli na ulice Warszawy w 2010 r.

 

 

Jak wyciąć hołubca

 

 

Zobacz też:

Wytnij hołubca 2013

Jak wyciąć hołubca

Wytnij hołubca 2012

Wytnij hołubca 2010

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263