wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-04-20 Polewka piwna

Już po raz piąty odbędzie się Festiwal Piwa w Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Tym razem 26 kwietnia. Głównym celem imprezy jest przedstawienie tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich w ujęciu historycznym, przybliżenie sposobu warzenia piwa, prezentacja małych i średnich browarów funkcjonujących obecnie w kraju, a także zbiorów birofilskich oraz pokazanie wyrobu piw tzw. domowych.

 

Fot. Archiwum muzeum

Festiwal Piwa w Szreniawie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odbędzie się także prezentacja dań kuchni opartej na wykorzystaniu piwa jako dodatku do potraw oraz głównego ich składnika, jak np. polewki piwnej. Ponadto zostaną zaprezentowane właściwości lecznicze i kosmetyczne piwa.


Browary regionalne rozstawią na terenie muzeum ogródki piwne. Będzie więc można posmakować tradycyjnych wyrobów. Ci, którzy chcieliby samodzielnie uwarzyć piwo, będą mogli zapoznać się ze sposobem wyrobu tego trunku na specjalnych stanowiskach piwowarstwa domowego. Dowiedzą się „Tego i owego o piwie” podczas pogadanek na temat popularnego trunku.


Już Jan Długosz w opisie Polski podawał, że wino rzadko tu używane, a uprawa winnic nieznana. Ma jednak kraj polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwanym. Napój ten swoją nazwę zawdzięcza od powszechnego picia tego trunku.


Piwo spożywało się na różne sposoby. Na przykład królewicz Zygmunt I dostawał zawsze na śniadanie „gramatkę”, tj. polewkę piwną z grzankami. Zdrowa, smaczna i posilna polewka piwna – piwo zagrzane z żółtkiem – zastępowała kawę i herbatę na śniadanie.

 

Dawniej powszechnym też było picie piwa w ogromnych szklanicach, kładąc w nie grzanki chleba polane oliwą.

 


Polewka piwna z serem


Składniki:
 3 szklanki jasnego piwa
 ¾ szklanki przegotowanej wody
 2 żółtka
 3 łyżki cukru
 Kawałek suszonej skórki pomarańczy
 2-3 goździki
 Kawałek kory cynamonu
 2 kromki suchego razowego chleba
 Szklanka niezbyt kwaśnej, gęstej śmietany
200 g obsuszonego sera białego

 

Wykonanie:
W rondelku zagotowujemy wodę z cukrem (1 łyżeczka), cynamonem, goździkami i skórką pomarańczy. Dodajemy pokrojony chleb i gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut.

 

Przecieramy przez sito, mieszamy z piwem, zagotowujemy. Dodajemy  śmietanę i podgrzewamy na niewielkim ogniu. Ucieramy na puch żółtka z cukrem, zaciągamy nim zupę.

 

Mieszamy, ale nie gotujemy. Podajemy z pokrojonym w kostkę obsuszonym białym serem.

 

Zobacz też:

Polewka piwna ze śmiataną i twarogiem

Piwo jałowcowe

Właściwości piwa

Sołtys gotuje

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263